Tajna dobrog ajvara leži u višegodišnjem iskustvu i kvaliteti paprika. S obzirom na to da nas je zanimalo što se sve događa u koracima do one fine teglice koju ćemo naći na policama trgovina, razgovarali smo sa stručnjacima iz Podravke.
Njihova tradicija je duga, a znanje je glavni resurs koji koriste. Kako su nam rekli, njihova priča proizvodnje ajvara počela je s paprikom, stoga ne čudi što imamo informaciju da su Podravka i Slavonka prve hrvatske sorte povrća s UPOV (International Union for the Protection of New Varieties of Plants) certifikatom.
Instaliranje linije za proizvodnju ajvara učinjeno je prije deset godina te je prve prerađivačke sezone prerađeno samo pedesetak tona paprike iz domaće proizvodnje. Za usporedbu, ove su godine u Podravkinoj tvornici Kalnik u Varaždinu količine bile devedeset puta veće.
Dvije godine ispitivanja u Mađarskoj
Crvena rog paprika strateški i količinski najznačajnija je sirovina za preradu u Podravkinoj tvornici Kalnik u Varaždinu, a kako objašnjavaju iz Podravke, razvoju domaće proizvodnje crvene rog paprike zasigurno je pridonijelo i uvođenje adekvatnog sortimenta kojeg do tada Hrvatska nije imala.
Njihovi R&D stručnjaci deset su godina naporno radili na selekciji i uzgoju crvenih paprika koje daju najbolji mogući ajvar. Iako se deset godina možda čini puno, treba uzeti u obzir da je stvaranje nove sorte konvencionalnim metodama oplemenjivanja dugačak proces. ‘’Kako bi se novostvorena sorta mogla upisati na nacionalnu sortnu listu i kako bi se time steklo pravo proizvodnje i distribucije njenog sjemena, mora proći proces priznavanja kojim se utvrđuje njena različitost od svih do tada priznatih sorti.
Sorta mora biti ujednačena, što znači da bi u usjevu sve biljke trebale biti identične, te stabilna kako bi se reprodukcijom u narednim generacijama sačuvao njen ishodišni identitet. Osim toga, da bi se nova sorta mogla registrirati, mora u najznačajnijim gospodarskim svojstvima biti bolja od u proizvodnji najraširenijih sorti toga tipa.
Podravka i Slavonka su dvije godine ispitivane u Stanici za testiranje sorti Središnjeg poljoprivrednog ureda Republike Mađarske te su nakon uspješno provedenog postupka stekle pravo upisa na Hrvatsku sortnu listu i sortne liste članica Europske unije’’, rekli su iz Podravke.
Za izgradnju brenda potrebne su godine, a ajvar je upravo to – brend. Podravka se danas može pohvaliti prepoznatljivim okusom, za što je bilo potrebno vrijeme, u prilog čemu govori i činjenica da su samo na biranje paprika utrošili deset godina. Uz to, iza njih je 70 godina iskustva u pripremanju hrane pa ne čudi da je Podravka ajvar prepoznat van granica Hrvatske i prisutan na čak 37 tržišta diljem svijeta.
Prerađivačka industrija postavlja visoke zahtjeve i traži karakteristike koje dobivate samo iskustvom, a u ovom procesu morali su biti zadovoljeni i interesi poljoprivrednih proizvođača.
“Krajem 90-ih godina prošlog stoljeća u tadašnjem Podravkinom razvoju poljoprivrede započet je oplemenjivačko-selekcijski projekt kojemu je bio cilj stvoriti sorte koje bi zadržale određena pozitivna svojstva kao što su ranozrelost, visoka fertilnost i preradbena kvaliteta te su nadopunjene nekim gospodarski važnim svojstvima, prije svega krupnijim plodovima”, dodali su iz Podravke.
Nakon višegodišnjeg oplemenjivačko-selekcijskog rada i dvogodišnjih službenih ispitivanja različitosti, ujednačenosti i stabilnosti, tijekom 2019. godine na Sortnu listu Republike Hrvatske i Zajednički katalog sorti Europske unije upisana je još jedna nova sorta crvene rog paprike namijenjena preradi u ajvar pod imenom Pitoma.
Utvrđeno je da je novostvorena sorta paprike Pitoma po najvažnijim gospodarskim svojstvima bolja od postojećeg sortimenta tog tipa paprike.
Od zaprimanja prerada u roku tri sata
“Podravka je jedna od rijetkih kompanija u širem okruženju koja na primjeru proizvodnje ajvara ima interno zatvoren sustav sljedivosti od vlastitih sorti i sjemena do finalnog proizvoda. Takav sustav osigurava neovisnost proizvodnje, ujednačenost sirovine za preradu i stabilnost kvalitete finalnog proizvoda, a marketinški omogućuje isticanje njegove posebnosti”, ističu iz Podravke.
Na kraju, postavlja se pitanje o tome što je onda ključno za fin i uravnotežen ajvar. Spomenute paprike i iskustvo izrade bez daljnjega, no tu su i druge stvari koje nipošto ne smijemo otpisati.
Okus Podravka ajvara kombinacija je genetskog nasljeđa, blage klime te plodne zemlje na kojoj rastu originalne crvene paprike Podravka, Slavonka i Pitoma, razvijane od strane Podravkinih stručnjaka punih deset godina.
Paprike se prerađuju u roku tri sata od zaprimanja čime je osigurano da sve prirodne nutritivne vrijednosti ostanu netaknute. Upravo zato je Podravka ajvar bogat prirodnim nutrijentima, uvijek fin i uravnotežena okusa, spreman da upotpuni svaku kulinarsku kreaciju.
*Sadržaj omogućila Podravka