"Petrokemija je zaprimila dopis od dobavljača prirodnog plina, Prvog plinarskogdruštva, o mogućoj obustavi isporuke prirodnog plina Petrokemiji zbog povećanja duga za isporučeni plin, što može posljedično uzrokovati blokadu društva", ističu iz kutinske tvrtke u odgovor na upit Zagrebačke burze o postojanju novih materijalnih činjenica koje utječu ili bi mogle utjecati na cijenu njezine dionice.
U tijeku su razgovori s dobavljačima oko rješavanja novonastale situacije te će Uprava o daljnjim aktivnostima izvijestiti sukladno propisima, kažu u Petrokemiji.
Cijena dionicama Petrokemije u protekla je tri dana pala za nešto više od 17 posto, a i danas je u minusu, koji oko 16 sati, iznosi 3,8 posto.
Posljednjih dana kutinski se proizvođač mineralnih gnojiva u medijima spominje u kontekstu krize u Agrokoru, s obzirom da su neke tvrtke iz sastava tog koncerna, poput Belja i Vupika, veliki potrošači mineralnih gnojiva.
Petrokemija je u ožujku izvijestila da je zaključila nove ugovore za opskrbu prirodnim plinom u plinskoj godini 2017./2018. s Inom i Prvim plinarskim društvom, čime je osigurala dovoljne količine plina za planiranu proizvodnju tijekom te plinske godine.
O zaključenju ugovora s Petrokemijom izvijestila je i Ina, koja je navela kako je potpisan Ugovor o opskrbi prirodnim plinom za isporuku 317 milijuna prostornih metara u plinskoj godini 2017./2018., odnosno od 1. listopada 2017. do 1. listopada 2018. godine.
Prirodni plin ključna je sirovina za kutinsku Petrokemiju, koja je jedan od najvećih hrvatskih potrošača prirodnog plina s godišnjom potrošnjom od oko 620 milijuna prostornih metara.
Petrokemija je prema nerevidiranim rezultatima poslovanja u 2016. godini ostvarila ukupne prihode od 1,93 milijarde kuna, rashode od 2,02 milijarde kuna iskazavši tako gubitak od 87,3 milijuna kuna koji je 5,6 posto manji nego godinu ranije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Rusima za Belje i Vupik ne treba skupo gnojivo iz Petrokemije. Imaju oni dovoljno svoje proizvodnje gnojiva, tak da ne vidim kud će Petrokemija sa svojim zalihama.
Moze prodati bilo kome na trzistu. Belje i Vupik ne cine zajedno 0,00001% kupaca umjetnog gnojiva.
[/quote]
@ twixer
Nisi shvatio. Kolega je mislio na prirodno gnojivo (tzk. organska proizvodnja).
Rusima za Belje i Vupik ne treba skupo gnojivo iz Petrokemije. Imaju oni dovoljno svoje proizvodnje gnojiva, tak da ne vidim kud će Petrokemija sa svojim zalihama.
Moze prodati bilo kome na trzistu. Belje i Vupik ne cine zajedno 0,00001% kupaca umjetnog gnojiva.
Rusima za Belje i Vupik ne treba skupo gnojivo iz Petrokemije. Imaju oni dovoljno svoje proizvodnje gnojiva, tak da ne vidim kud će Petrokemija sa svojim zalihama.
Ne vidim ništa što Stožer za obranu Petrokemije ne bi riješio jednim potezom pera Da bar čitava država ima takav stožer!
Uključite se u raspravu