Kutinska Petrokemija izvjestila je danas da će do 22. prosinca prolongirati donošenje odluke o provođenju trećeg kruga povećanja temeljnog kapitala, kako bi se osiguralo dovoljno vremena za razgovore s potencijalnim financijskim i/ili strateškim partnerima.
Glavna skupština Petrokemije je 20. svibnja ove godine donijela odluku o dokapitalizaciji izdanjem najmanje 8,33 milijuna do najviše 16,67 milijuna novih redovnih dionica, nominale 30 kuna, uz prag uspješnosti od 50 posto, odnosno upis i uplatu namanje 8,33 milijuna novih dionica.
U prvom krugu dokapitalizacije, koji je trajao od 7. do 21. srpnja, od ponuđenih 16,67 milijuna novih redovnih dionica, postojeći dioničari upisali su i uplatili svega 434.733 dionica.
U drugom krugu, koji je započeo 21. kolovoza i završio 27. kolovoza upisano je 8 milijuna novih redovnih dionica.
Odluku o provedbi trećeg kruga povećanja temeljnog kapitala Uprava je uz suglasnost Nadzornog odbora trebala donijeti do kraja rujna ove godine.
U trećem krugu pravo upisa svih preostalih dionica koje nisu upisane i uplaćene u prethodna dva kruga, imat će svi ulagatelji. No, Uprava Petrokemije, uz suglasnost Nadzornog odbora, u slučaju da u prvom i drugom krugu bude dosegnut prag uspješnosti od 8,33 milijuna upisanih novih dionica te ukoliko ocijeni da ekonomski nije isplativo provoditi treći krug, može odlučiti i da odustaje od njegove provedbe.
Inače, Vlada je sredinom srpnja donijela odluku o prodaji 22,82 posto dionica Končar Elektroindustrije iz državnog portfelja radi namicanja novca za dokapitalizaciju Petrokemije. Ta dokapitalizacija dio je programa restrukturiranja, koji je Ministarstvo gospodarstva donijelo nakon neuspjele potrage za strateškim partnerom Petrokemije.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak kazao je razgovoru za Hinu sredinom srpnja kako je odlučeno da se krene u restrukturiranje Petrokemije, da je izrađen program restrukturiranja koji su prihvatili Uprava i Nadzorni odbor kompanije, i da je on temelj za prvu fazu dokapitalizacije.
Završetak programa restrukturiranja planiran je za kraj 2018. a Petrokemiju je u tom razdoblju potrebno dokapitalizirati s 1,6 milijardi kuna. U prvoj fazi predviđena je dokapitalizacija u iznosu od 500 milijuna kuna, koja se provodi u tri kruga. Vrdoljak je tada kazao da će Vlada sigurno pokriti dio koji osigurava uspješnu dokapitalizaciju. To je 250 milijuna kuna, a ostatak mogu upisati postojeći dioničari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Do 22. prosinca trebati će Vam i 4. krug.
Ne znam koliko krugova pakla prakticirate u Hrvatskoj, ali gledajući da je INA prestala s plinskim biznisom jer joj je neisplativ (valjda će samo kaugume, kondome i cigarete prodavati na BP), da je HEP preuzeo dobavu plina, a Rusija će zatvoriti ventile…
Vas to ne brine? A sankcije prema Rusiji? Nema plina….
ili ste i Vi kao INA, kad ne proizvodite, nemate gubitke ?
Uključite se u raspravu