Za deset dana istječe rok do kojega novi program restrukturiranja kutinskog proizvođača mineralnih gnojiva Petrokemije treba biti dostavljen Ministarstvu gospodarstva, a koje u suradnji s ostalim ministarstvima, prvenstveno Ministarstva financija, do 7. prosinca treba dati zeleno svjetlo i uputiti ga potom u Bruxelles. Na pripremi novog programa restrukturiranja i financijske konsolidacije već dva mjeseca rade stručnjaci konzultantske kuće KPMG, a prema riječima predsjednika Uprave Petrokemije Nenada Zečevića program je još u izradi.
Čekaju instrukcije
Trenutno smo u zadnjoj fazi pripreme, koja je specifična jer zahtijeva određene konzultacije s većinskim vlasnikom, a to je država, oko vlasničke strukture i obvezujuće ponude potencijalnog investitora koja je još uvijek aktualna", kaže Zečević. Potencijalni investitor je PPD, ujedno i opskbljivač Petrokemije plinom, te najvažniji vjerovnik, a njegova je obvezujuća ponuda na razmatranju punih devet mjeseci.
Za daljnji postupak bitne su "instrukcije" iz Ministrastva gospodarstva i eventualne korekcije prijedloga, a premda ih se u ovom trenutku ne očekuje, Zečević kaže kako se za svaki slučaj priprema više opcija za konsolidaciju tvrtke, kako bi bili spremni i za mogućnost da se država kao većinski vlasnik i PPD kao mogući strateški partner ne dogovore. Ni sama procedura odobravanja programa u Europskoj komisiji nije jednostavna, a prema dosadašnjim iskustvima s primjerice HŽ Cargom traje i pola godine.
Smanjenje gubitka
No, taj je proces neizbježan jer zbog državnih potpora koje je Petrokemiji kao tvrtki u teškoćama dala država odobrenjem kredita HBOR-a u visini 200 milijuna kuna, a za koje je Vlada dala i državno jamstvo, novi sanacijski program podliježe obvezi verifikacije EK.Iako u prvih devet mjeseci ove godine Petrokemija ostvaruje manje prihode i pad prodaje i na domaćem i inozemnim tržištima u odnosu na isto lanjsko razdoblje, Zečević financijske podatke ocjenjuje pozitivnim, jer je, pojašnjava, tvrtka ostvarila značajno smanjenje gubitka. U tri kvartala ove godine bili su 30 milijuna kuna, a lani je u tom vremenu gubitak bio 93 milijuna kuna.
Dodatno svoj stav o pozitivnim pomacima u poslovanju on potkrepljuje i podacima kako je Petrokemija ove godine osigurala, za razliku od ranijih godina, rezervacije za trošak stakleničkih plinova, a u ljetnim mjesecima je čak 45 dana obustavila u cijelosti proizvodnju zbog kompletnog remonta proizvodnih postrojenja, što je bila jedna od krupnijih investicija u tom segmentu nakon dugo vremena.
Loša godina za sve
"Ovo je za cijelu industriju mineralnih gnojiva izuzetno teška godina, u kojoj svi proizvođači bilježe pad realizacije, čak osjetno veći od nas, no tim više potrebno je provesti restrukturiranje tvrtke", poručuje Zečević. Smanjenje stope PDV-a za gnojiva s 25 na 13 posto od početka iduće godine, a potom vjerojatno na 5 posto od 2018. godine imat će po prvim procjenama neutralan efekt na poslovanje Petrokemije, odnosno ključnim za poslovanje biti će dinamika odabira novog vlasnika tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Petrokemiju svo vrijeme na životu držali su veletrgovci! Sada kada su se veletrgovci stabilizirali, obogatili i pronašli alternativne dobavljače, sada više nemaju potrebe po Petrokemiji.
Pitanje je: da li će se ikada raditi revizija, i to forenzična revizija poslovnih odnosa velikih proizvođača i veletrgovaca u Hrvatskoj???!!!!
Ako je itko obvezan pomoći Petrokemiji to su svakako veletrgovci a ne porezni obveznici! Međutim lakše je voditi politiku makroekonomije na način da sve propuste gospodarskog sustava svaljuješ na porezne obveznike. Za takovo znanje ne treba ti fakultet i fakultetske diplome!!!!!
koga bi zanimala oglodana kost, osim onoga tko ju je cijelo vrijeme glodao ?
Petrokemiju svo vrijeme na životu držali su veletrgovci! Sada kada su se veletrgovci stabilizirali, obogatili i pronašli alternativne dobavljače, sada više nemaju potrebe po Petrokemiji.
Pitanje je: da li će se ikada raditi revizija, i to forenzična revizija poslovnih odnosa velikih proizvođača i veletrgovaca u Hrvatskoj???!!!!
Ako je itko obvezan pomoći Petrokemiji to su svakako veletrgovci a ne porezni obveznici! Međutim lakše je voditi politiku makroekonomije na način da sve propuste gospodarskog sustava svaljuješ na porezne obveznike. Za takovo znanje ne treba ti fakultet i fakultetske diplome!!!!!
Uključite se u raspravu