Osječka Carta pronašla je tržišnu nišu i "ugurala" se među tri hrvatska proizvođača papirnatih vreća. Strojevi su se u proizvodnom pogonu pokrenuli ovoga proljeća, a do kraja godine proizvest će oko 12 milijuna komada vreća. Počelo je s jednom, a već se radi u dvije smjene. Posao je u tvrtki, koja je pogon smjestila u osječkoj Slobodnoj zoni, pronašla 21 osoba.
"Cilj nam je bio proizvodnja za prehrambenu industriju, poput mlinova, šećerana, mješaonica stočne hrane, ali i građevinska industrija. Najzahtjevnije su vreće za cementare, a s njima smo započeli suradnju. Počeli smo proizvodnju za cementaru Lukavac pokraj Tuzle u BiH, a odškrinuli smo vrata i u Sloveniji", kaže Branka Hitner, direktorica Carte.
Sezonska proizvodnja
Hrvatskoj je godišnje potrebno oko 70 milijuna komada papirnatih vreća. U Carti smatraju kako se te potrebe trenutačno mogu zadovoljiti postojećim kapacitetima. Proizvodnju za koju su se odlučili mogu nazvati sezonskom. Najveći broj narudžaba stiže u razdoblju od svibnja do rujna, kada u šećeranama, primjerice, počinju kampanje prerade šećerne repe. Ovi Osječani zadovoljili bi se optimalnom proizvodnjom koju bi na godišnjoj razini zaokružili na oko 15 milijuna papirnatih vreća od 10,20, 25 i 50 kilograma.
Hitner
Kupcima nudimo i novosti poput kompjutorske simulacije slaganja vreća na europalete
"Bila bih sretna kad bismo idućih godinu dana ostali na dvije proizvodne smjene. Kranji nam je cilj imati 30-ak zaposlenih, raditi sa 90 posto kapaciteta i u tri smjene", dodaje Hitner, koja je u poslu s vrećama još od 1993. godine. Konačna odluka da se okrene vlastitom poslu pala je 2011. godine. Startala je s tvrtkom koja je vreće uvozila u Hrvatsku, a kada su se stvorili uvjeti i dovoljan interes među kupcima, odlučila se za vlastiti pogon. Cijela investicija vrijedna je 13 milijuna kuna.
Unapređuju ponudu
"Kupcima nudimo neke novosti, poput kompjutorske simulacije slaganja vreća na europalete, odnosno proizvodnju ventila koji je uži od dna jer je tendencija u trgovačkim lancima da napunjena roba poput šećera ili brašna ne prelazi preko paleta, nego se složi u zadanim gabaritima kako vreće vozači viličara ne bi probili, ali i kako bi uštedjeli prostor prilikom slaganja u kamione. Radimo i mikroperforacije, vreće sa sitnim izbušenim rupicama, na četvornom centimetru s osam rupica, kako ne bi pukle, a roba se rasipala", objašnjava Branka Hitner.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu