Usvajanjem žalbe predstečajnog dužnika proizvodne tvrtke Palma iz Jastrebarskog na Visokom trgovačkom sudu, spriječen je stečaj najvećeg proizvođača ljesova, a otklonjena je i izravna prijetnja gašenja godišnje proizvodnje 50 tisuća ljesova u Jastrebarskom gdje radi 88 radnika (60 radnika napustilo je tvrtku) i 130 u Vladislavcima.
Stoga je nedavno nastavljen Palmin predstečaj, koji je otvoren 31. kolovoza na Trgovačkom sudu u Zagrebu, što znači da ovaj dužnik ima još malo vremena na raspolaganju. U tijeku je završni mjesec Palmina predstečaja, a pritom je specifičnost da je pola vremena potrošeno za potrebe žalbenog postupka. Pored toga i tvrtki se žuri kako bi uz suglasnost vjerovnika na plan restrukturiranja ipak nastavila poslovati u manje stresnim uvjetima, a uz plan širenja, što nam je potvrdio direktor Palme Ivan Knežević. "Izgubili smo tri mjeseca zbog Županijskog državnog odvjetništva koje je tražilo da nas se baci u stečaj. Krećemo iz početka, i nadam se da će se brzo zakazati ročište te da će vjerovnici izglasati naš plan", kazao je Knežević.
Knežević
Planom se predviđa otplata tražbina državi u 4 godine, sa 4,5% kamata, uz godinu počeka.
Po njemu, razlog za žurbu ne leži isključivo u zakonom ograničenome trajanju postupka, nego je to i lišavanje teškog utega u poslovanju kao što su avansna plaćanja. Tvrdi da je jako teško poslovati tako da se sve plaća unaprijed, a tvrtka uredno podmiruje sve svoje obveze. Kako se doznaje nema zapreke da ovaj predstečaj ne bude gotov u roku. Naime, jučer je održano ročište na kojem su ispitane tražbine, i što je važno, pokazalo se da u ovom konkretnom slučaju prijavljene tražbine dužnikovih vjerovnika nije osporavao niti povjerenik Martin Lukin, a niti drugi vjerovnici međusobno.
S druge strane, dužnik je osporio potraživanja u ukupnom iznosu od 1,46 mil. kuna, od čega se mali dio odnosi na Hrvatske šume, dok 1,35 milijuna kuna na tvrtku Drvotrade (za neisporučeno). Utvrđene su tražbine u iznosu od 19,2 milijuna kuna te da je Palma od otvaranja predstečaja namirila 1,3 milijuna kuna tražbina. Prema riječima Kneževića, banke ne sudjeluju u predstečajnoj nagodbi, a država i ostali vjerovnici dali su svoju načelnu suglasnost, odnosno na prvom ročištu trebat će se izjasniti u pogledu prihvaćanja ili neprihvaćanja plana.
"Naš plan je sačinjen na osnovu prijedloga koji smo dobili od Hrvatskih šuma. Po njemu bi se sve obveze prema državi otplatile u roku od 4 godine sa 4,5 posto kamata, uz jednu godinu grace perioda. Predviđa se otpis 30% tražbina ostalih vjerovnika, te otplata u tri godine, sa 6 mjeseci počeka. Posmrtna pripomoć koja je suvlasnik, ujedno i vjerovnik, sa svojom bi tražbinom od 4, 1 milijun kuna ušla u temeljni kapital", kaže Knežević. To znači da bi se udjel ovog manjinskog vlasnika s 23% popeo oko 29%. S druge strane, ako bi Palma otišla u stečaj, budući da je sve pod hipotekom prvoupisane Karlovačke banke, jedino bi se ona namirila, i to kako se procjenjuje manje od 50%.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu