Napredna mjerenja – Končar AMI (Advanced Metering Infrastructure)

Autor: Sponzorirani članak , 18. prosinac 2013. u 14:57
Thinkstock

Potraga za zelenom energijom a onda i pametnijim korištenjem postojeće poprimila je razmjere opće zaraze i to gotovo na svim razinama.

Autor: dr. sc. Drago Cmuk

Potraga za zelenom energijom a onda i pametnijim korištenjem postojeće poprimila je razmjere opće zaraze i to gotovo na svim razinama. Od kućanskih aparata, preko štednih žarulja do hibridnih i električnih automobila, sve vrvi zelenim naljepnicama i energetskim razredima. No suština je jasna: da bi upravljali vlastitom potrošnjom, moramo je moći izmjeriti.

Iako danas različite energente  distribuiramo do gotovo svakog objekta, zapravo znamo vrlo malo o njihovoj potrošnji. Nju kod mnogih energenata očitavamo tek koji put godišnje što je kao da kupujete skupocjeni nakit na „škarnicle“ – pa koga kako dopadne. U stvarnosti zapravo nedostaje jako puno informacija o potrošnji energije koja je skupa – i ima je sve manje… Koliko ozbiljno zvuči činjenica da su gubici vode u njezinoj distribuciji veći od 40%? A gdje su tu gubici toplinske energije, plina i struje?

Multidisciplinarno područje koje se bavi prikupljanjem, obradom i iskorištavanjem realnih podataka o potrošnji energenata i mogućim uštedama naziva se Napredna mjerenja (SM, eng. Smart metering) i to je područje već neko vrijeme izrazito „vruća“ tema u energetici, ekonomiji, znanosti i drugim granama ljudske djelatnosti. 

 


Slika 3. Prikaz osnovnih komponenti AMR sustava (Končar AMR)

 

SM uključuje instalaciju naprednih brojila na objekte korisnika i omogućuju redovito očitavanje, obradu podataka i informiranje korisnika o trenutnoj potrošnji električne energije i drugih energenata i u svojoj su srži zapravo informacijsko-komunikacijski sustavi koji to omogućuju. Napredno brojilo se, ovisno o tipu, može umrežiti sa ostalim brojilima u objektu korisnika i komunicirati preko telekomunikacijske mreže (žičano ili bežično) sa distribucijskim centrom. Takvo je brojilo logičan nasljednik starih mehaničkih brojila, jednako kao što su analogni telefon i pisaća mašina zamijenjeni digitalnim, inteligentnijim alternativama. SM omogućuju potrošaču aktivniju ulogu u štednji energije i omogućuje uštede koje će imati  kritičan utjecaj na energetske potrebe društva sutrašnjice.

Europsko vijeće je u prosincu 2008. usvojilo paket za klimatske i energetske promjene u kojem se zahtijeva da se do 2020 u E27 zemljama smanji potrošnja primarne energije u EU za 20%. Ti zahtjevi obvezuju zemlje članice na radikalne promjene i pokretanje projekata koji će omogućiti ostvarenje zadanih ciljeva u tom kratkom vremenu. Direktivama 2009/72/EC i 2009/73/EC  od svih članica Europske unije se traži da do 2020 instaliraju inteligentne mjerne sustave za najmanje 80% korisnika električne energije za koje je takva instalacija utvrđena isplativom, i da se pripremi raspored implementacije inteligentnih mjernih sustava za razdoblje od 10 godina. Slični se propisi formiraju za područja drugih energenata (plin, voda, toplina) no fiksni rokovi za sad nisu utvrđeni.

 Potencijal pametnih mjerenja da učini dostupnima informacije o potrošnji energije, a time i donošenje odluka za usmjeravanje ulaganja i pokretanje projekata trebao je dosad izazvati gotovo eksponencijalan rast tog segmenta na svjetskim burzama, no taj je rast, osobito u Hrvatskoj, bio prilično usporen. Naime, osviještenost o energetskoj učinkovitosti je divna, ali projekte pokreće onih nekoliko sitnih postotaka – razlika uloženog i dobivenog na konkretnim projektima. Takav rast u RH bio je ograničen skupim rješenjima i mnoštvom protokola neprilagođenih toj specifičnoj namjeni. Bilo da se radio o CAPEX ili OPEX troškovima – oni su jednostavno bili preveliki za prihvatljiv ROI.

Kao odgovor na te probleme u Končar INEM-u razvijeno je rješenja Končar AMI (Advanced Metering Infrastucture) koje se bazira se na dva ključna stupa važna za njegov uspjeh: RF komunikaciji male snage i velikog dometa koja omogućava najmanje troškove instalacije i održavanja, te implementacija sustava u 'cloudu' što smanjuje vlastitu potrošnju sustava i donosi mnoge druge prednosti.

Sustav osigurava jednostavnu instalaciju i kontinuirani rad u besplatnom frekvencijskom pojasu (bez mjesečnih troškova prijenosa podataka). Omogućeno je jednostavno povezivanje sa najrazličitijim vrstama brojila i senzora, a centralizirana aplikacija KONČAR MARS prikuplja te podatke i omogućuje  njihovu pohranu i vizualizaciju, logičko grupiranje, izradu izvještaja i dr.

Napredna svojstva sustava KONČAR AMI:

–           kratkoročno isplativ sustav

–           bez visokih troškova povlačenja kablova

–           automatsko povezivanje s naplatom

–           mogućnost rada lokalne i dalekometne mreže u besplatnom ISM frekventnom pojasu

–           potpuno dvosmjerna mreža, omogućeno upravljanje

–           integracija postojećih sustava (WM-bus, M-Bus)

–           pokrivanje teško dostupnih mjesta

–           web pristup  podacima sa dijagnostikom (status mreže, alarmi, stanje baterija i dr.)

–           prikaz sustava na interaktivnoj karti prema GPS koordinatama

–           alarmiranje putem e-pošte ili SMS poruka

Zaključak

Potrebna su nam snažna infrastrukturna rješenja koja mogu prijeko potrebne informacije o potrošnji energenata staviti na raspolaganje ulagačima na jedan kratkoročno isplativ način, i napredne RF mreže imaju potencijal postati baš to.

Zaista su nam nužne ćinjenice o dubini tog bazena energetskih ušteda, ali i realne informacije o povratu ulaganja u različite ICT projekte u energetskom sektoru, i to na nacionalnoj ali i široj razini. Uložimo zato u prikupljanje upravo takvih informacija kako bismo donijeli odluke zbog kojih se sutra nećemo morati ispričavati – vlastitoj djeci.

KONČAR – Elektronika i informatika d.d. (Končar-INEM) je već nekoliko desetljeća jedan od najvećih proizvođača elektroničke opreme u RH sa zavidnim iskustvom iz područja udaljenih mjerenja i upravljanja, osobito u području elektroenergetskih sustava.

New Report

Close