Za razliku od cijelog niza velikih domaćih građevinskih poduzeća, zagrebačka Ingra još uvijek nije ušla u proces predstečajne nagodbe, a kako se doznaje prije kraja kolovoza niti neće- Igor Oppenheim, predsjednik uprave zagrebačke Ingre, potvrdio je Poslovnom dnevniku kako je kompanije od Financijske agencije zatražila dodatni rok za dostavljanje dokumentacije koja je potrebna za otvaranje predstečajnog postupka, te da joj je Fina produžila rok za predaju papira do potkraj kolovoza.
Posrijedi je čini se Ingrina kupnja vremena pred Finom, koja se vremenski preklapa sa aktualnim zbivanjima kod Dalekovoda – privremenog zaustavljanja njegove predstečajne nagodbe, pa se slučaj sudske blokade prelio svom snagom i na Ingru. Za njezin nepromijenjeni status pred Finom – da nije formalno postala predstečajni dužnik – uvelike je, kako doznajemo, "presudila" sudska odluka donesena u Dalekovodovom slučaju. Zbog nejasnih pravila igre kad je riječ o ulozi suda nakon što se dužnik i vjerovnici dogovore u zakonskom okviru ta je kompanija povukla "ručnu": Ingra usporava svoje predstečajne aktivnosti, te dok se stvari u potpunosti ne razjasne čini se da u tom postupku ima namjeru statirati.
Oppenheim
Od početka smo tvrdili da ovaj postupak može biti put u brzi stečaj
Pravna nesigurnost
Naime, Oppenheim je potvrdio da je u traženju dodatnog roka od Fine doslovno kumovala navedena sudska odluka. Prilično otvoreno je naveo da je Ingra bila spremna nakon što Dalekovodova nagodba prođe na sudu, predati dokumentaciju Fini, i to bi se dogodilo "krajem ovog tjedna" da se nije dogodila blokada. Riječ je, pak, o dokumentaciji koja se inače podnosi u sklopu prijedloga dužnika, a sastoji se nekoliko dokumenata, od revizorskog izvješća do plana financijskog restrukturiranja koji je dogovoren s vjerovnicima. Svaki je dužnik zakonski obvezan dostaviti niz izvješća Fini koja na temelju toga, utvrdi li da je prijedlog valjan te da su ispunjeni zakonski kriteriji, odlučuje o tome pokreće li se predstečajni postupak ili ne. Oppenheim je zapravo potvrdio ono što indikativno za trenutačno stanje brzorastuće pravne nesigurnosti i vjerovnika i dužnika u ovom postupku, a Ingra bi predala svoje papire Fini da je bilo koji drugi slične veličine i složenosti iz građevinske branše, na sudu potvrđen.
"U samoj završnici našeg posla, praktički neposredno uoči predaje plana restrukturiranja Ingre, dogodio se nevjerojatan slučaj da je sud odbio održati ročište Dalekovoda za sklapanje nagodbe koju su dogovorili vjerovnici i dužnik, te izglasali s preko 90 posto utvrđenih tražbina. Od početka je naša procjena bila da je riječ o novom postupku koji može biti rizičan, posebice ako nisu do kraja poznata pravila igre. Tvrdili smo i da predstečajni postupak može biti put u brzi stečaj bez mogućnosti povratka", kazao je Oppenheim. Ingra je svoj nepotpuni prijedlog za pokretanje predstečajnog postupka predala Fini s nekoliko mjeseci kašnjenja, tek u travnju, i to i tada nerado. Danas se pokazuje da bila riječ o taktiziranju zbog nepoznanica što se može dogoditi kad upravni postupak prijeđe u sudsku fazu."Zbog inozemnih investitora ne možemo otvarati postupke koji bi uzrokovali štetu Ingri, a kako je riječ o projektima koji funkcioniraju, ne možemo ih ugrožavati. U Alžiru gradimo bolnicu za tamošnje ministarstvo obrane. Ne znamo što bi oni napravili da se otvori predstečajni postupak", u veljači ove godine za Poslovni je rekao Oppenheim.
Čekaju presedan
U međuvremenu je Nadzorni odbor Ingre na čelu s bivšim predsjednikom države Stjepanom Mesićem odobrio da KPMG Croatia financijski savjetuje tvrtku u pripremi plana financijskog restrukturiranja i odabira potencijalnog investitora. Prije njegova puštanja u javnost, kako doznajemo, Ingra je htjela vidjeti da jedan slučaj predstečajne nagodbe u toj branši napokon bude završen jer iz toga slijede jasna pravila koja su važna novim investitorima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.http://dalmacijanews.com/Hrvatska/View/tabid/77/ID/124330/Omejec-Zahtjev-suca-Kolakusica-nece-biti-odbacen.aspx
Oppenheim nije pametniji nego ima bolje veze a to znači da za njega manje vrijedi Zakon. Većina naših tvrtki koje ulaze u postupak “predstečajne nagodbe” uopće ne zadovoljava kriterije da se taj postupak provodi jer se na većini njih on uopće ne može zakonito provesti. U tome je problem. Sada će se namještanjima i pritiscima ispod stola nastojati “sve obaviti po Zakonu”. Ako je privatizacija bila krađa na početku predstečajna nagodba je još veća krađa sada.
Oppenheim je izgleda pametniji i od Linića i od sudaca.
Ako su navedeni razlozi otezanja stvarno ti, a ne neki drugi, Opi je dobro procijenio pravnu nesigurnost vezano za postupak Predstecajne.
Ali se postavlja pitanje kako uopce firma funkcionira sa tako dugo vremena blokiranim racunom i zasto zakon za njega ne vrijedi jer je probio sve rokove za pokretanje Predstecaja.
Ovdje se Linic opet ne drzi zakona kojega je sam autor.
Ova drzava postaje smijurija u autorstvu politicke klike. Zakon vrijedi po volji, sigurnosti nema, sve je relativno.
Uključite se u raspravu