Ove godine uz najavljenu prodaju IN2 grupe izgledna je i promjena vlasnika SPAN-a, najvećeg hrvatskog izvoznika softvera po narudžbi i tvrtke koja je ušla u Elite, program koji se promovira kao stepenica na putu izlaska na Londonsku burzu. Kao i u slučaju IN2 grupe više je interesenata za kupnju, a izvori Poslovnog dnevnika tvrde da je među njima i Hrvatski telekom (HT). I u SPAN-u i u HT-u ne žele komentirati moguće akvizicije.
Nikola Dujmović, predsjednik Uprave SPAN-a kratko poručio da je prosinac najaktivniji dio godine za IT tvrtke i da ne ostavlja vremena za druge stvari. Ističe da je SPAN ove godine premašio plan i da je vrlo zadovoljan postignutim. "Sam SPAN će imati rekordnu 2017. godinu, a za cijelu SPAN grupu, iako konačni konsolidirani rezultat obično imamo na proljeće, već je sad vidljivo da će prihod biti iznad 350 milijuna kuna", kaže Dujmović. Usporedbe radi, prema podacima Fine, SPAN je u 2016. imao prihod od 305 milijuna kuna i neto dobit od 3,7 milijuna kuna. Dujmović kaže da u 2017. godini očekuje i značajno veću neto dobit, te da i nadalje planiraju rasti u prosjeku 18 posto godišnje.
330 zaposlenih
imao je SPAN u 2017. godini
Bez komentara
U HT-u su na upit odgovorili da ne komentiraju špekulacije. "HT Grupa kontinuirano prati i procjenjuje prilike za širenje u cilju povećanja vrijednosti za dioničare te o svim relevantnim informacijama pravodobno izvještava javnost i investitore", poručuju iz HT-a. Inače, SPAN slično kao i IN2 grupa, u posljednjih godinu-dvije značajno povećava broj zaposlenih. U 2015. imao ih je 218, a lani je već bio na 330. Ove godine u ožujku objavio je da se reorganizirao te da u novoj diviziji Span Software Solutions zapošljava 80 programera od ukupno 350 zaposlenih.
Zapošljavati je nastavio i dalje. No, zasad nema podataka s koliko će zaposlenih zaključiti 2017. godinu. Za razliku od drugih domaćih IT tvrtki, SPAN je od samog početka atipična tvrtka. Menadžment SPAN-a prije deset je godina otkupio tvrtku od mađarskog Synergona za 10,56 milijuna kuna u prvom "managament buyoutu" u Hrvatskoj uopće. Nakon toga je tvrtka postala jedan od najvećih cloud providera u Hrvatskoj, ali je ubrzo dobila i reference u svijetu. Tako je napravila globalni ugovor s McDonald'som, a sad posluje i s Heinekenom i Rolls Royce Marineom.
Naglasak na inovacijama
I SPAN je dosad preuzimao. Ove godine završio je preuzimanje InfoCumulusa, tvrtke koju je osnovao bivši HT-ov direktor informatike Sven Marušić. U ožujku 2016. SPAN je kupio svog konkurenta Recro-net od nekad druge najveće IT grupacije u Hrvatskoj Recro grupe te kroz te akvizicije stekao brojne reference u regiji te u Azerbajdžanu. No, SPAN ima i vlastitu tvrtku u Londonu, Ljubljani i Pragu. Tvrtka ima veliki naglasak na inovacije. Direktor Dujmović lani je izjavio kako su takoreći u cijelosti obnovili svoju ponudu. Za Microsoft oni su jedan od najjačih hrvatskih igrača u cloudu, ali i tvrtki koje inoviraju na novim Micxrosoftovim tehnologijama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu