Nadzorni odbor HBOR-a u petak je dao suglasnost za odobrenje kredita Petrokemiji u iznosu 200 milijuna kuna uz državno jamstvo, izvijestio je novinare u subotu ministar financija u tehničkoj Vladi Zdravko Marić i rekao kako će Vlada potvrditi jamstvo i kako ono ne povećava javni dug.
"Kao što smo i rekli da ćemo naći rješenje to smo i učinili. Jučer je HBOR dao suglasnost za odobrenje kredita Petrokemiji u iznosu 200 milijuna kuna uz državno jamstvo, koje će Vlada potvrditi. Time smo spriječili neželjeni scenarij obustave plina Petrokemiji koji bi imao dalekosežne posljedice ne samo na Petrokemiju, više od 1700 zaposlenika, nego i na širi interes hrvatsku poljoprivredu i hrvatsko gospodarstvo," izjavio je Marić u subotu u Slavonskom Brodu.
"Mi smo na tom rješenju radili detaljno i temeljito, izdato jamstvo ne povećava hrvatski javni dug. On bi bio povećan u onom trenutku kad Petrokemija ne bi bila u stanju vraćati taj kredit. Mi vjerujemo, smatramo da Petrokemiju treba ne samo dobro voditi, nego pokazivati pravi interes za nju kako se ne bi doveli u ovu situaciju u kojoj moramo donositi rješenja pet do dvanaest", rekao je Marić na upit novinara ministar o mogućem utjecaju novog državnog jamstva na ukupni javni dug.
Kredit HBOR-a prema riječima ministra gospodarstva Tomislava Panenića bit će iskorišten za pripremu proizvodnje koja je nakon remonta već nastavljena, a trebala bi osigurati nastavak pozitivnog poslovanja koje je zabilježeno i u prvom polugodištu 2016.
"Tamo je stabilno stanje. Petrokemija ne može biti predizborno nadmetanje. Bitno je poslati poruku poljoprivrednim proizvođačima da stabilno posluju i da će isporučiti sve količine umjetnih gnojiva", rekao je Panenić.
Ministri Marić i Panenić su u Slavonskom Brodu u subotu boravili u okviru predizbornih aktivnosti svojih stranaka.
Industrija nafte INA priopćila je u subotu da pozdravlja nastojanja Petrokemije da poboljša likvidnost i očekuje da će Petrokemija to iskoristiti za podmirenje "značajnog dijela" dugovanja prema INA-i.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.dobro…moje sitne dionice još su u minusu..
Ne znam zasto pisat clanke o Petrokemijin kreditima. Ili nije lakse dva puta godisnje samo stavit isti clanak i sve stima.
ovi kao da lože pelet, čak ne traže ni odgovornost od nikaoga za naše pare
To je nevjerojatno kako hrvatske vlade uopće nemaju nikakvu strategiju u gospodarstvu.
Ako se smatra da je petrokemijska industrija strateška za Hrvatsku onda je trebalo obraniti i INU i DIOKI.
Plin koji INA nalazi nabolje se prodaje kao gotov proizvod s dodanom vrijednošću.
Da ne kažem da je odavno trebalo uložiti u nove tehnologije i koristiti malo mozak.
Ovako imamo zatvorenu tvornicu, gubitaša bez povratka i INU koja je pred propašću, a koja i dalje daje mizerne novce za koncesiju crpljenja hrvatskog plina.
Ako je Hrvatska željela da je petrokemija hrvatska strateška industrija, onda je Petrokemiju trebala ostaviti u vlasništvu INE koja bi osigurala da DIOKI i Petrokemija profitabilno rade.
Ovako ćemo na kraju imati tri gubitaša koji će propasti.
Dioki je već zatvoren, INA neće imati kome prodavati svoj plin (osim HEP-u u bescjenje, koji ga nema gdje skladištiti), a Petrokemija će biti uništena zbog prevelike cijene plina i energenata.
To je takozvana LOSE – LOSE situacija.
Očekujem da Bandić poveća prirez u Zagrebu na 25 % i da se jedna fontana napravi i unutar Petrokemije.
Da se poveća energetska učinkovitost iste.
Uključite se u raspravu