Mađarska vlada planira pravni odgovor na slučaj MOL-Ina i najavljuje mogućnost prodaje Ininih dionica, a otkazala je i sudjelovanje ministra vanjskih poslova Janosa Martonyia na Croatia Forumu o energetskoj sigurnosti koji počinje u četvrtak u Dubrovnik, objavio je u srijedu mađarski MTI.
"Stalna politička kampanja protiv MOL-a u Hrvatskoj, javne prijetnje hrvatskoga ministra financija (Slavka Linića) protiv najvećega ulagača u toj zemlji, te postupci hrvatskih pravosudnih tijela protiv nekih direktora MOL-a upućuju na to da se služe sredstvima izvan ekonomske sfere za vršenje pritiska", priopćio je ured za odnose s javnošću mađarske vlade.
"Te su metode neprihvatljive u Europskoj uniji. Mađarska to ne može dopustiti, a da ne reagira", dodaje se.
Vlada je dala nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica.
Ministarstvo pravosuđa i uprava nacionalne agencije za upravljanje imovinom koja upravlja dionicama MOL-a u državnom vlasništvu ispitat će mogućnost građanskog i kaznenog progona u vezi s optužbama protiv Mađarske i MOL-a u slučaju MOL-Ina.
Vlada je također donijela odluku da še mađarske diplomacije otkaže sudjelovanje na Croatia Forumu, summitu o energetskoj sigurnosti koji se u četvrtak i petak odvija u Dubrovniku.
Do reakcije mađarske vlade došlo je kad su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj.
Hrvatsko pravosuđe sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava hrvatske kompanije Ine prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora.
MOL ima 49,1 posto udjela Ine, a hrvatska vlada 44,84 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Koji su ovo bleferi. Daj te konačno oglasite te dionice na prodaju jer zainteresiranih ima napretek. Hrvati u zemlji i širom svijeta imaju taj novac da se INA ponovno otkupi, a ako i ne bi uspjeli uvijek bi se tu našli ozbiljni ulagači iz Njemačke i Austrije.
Sad će nam trebat mijenjat ustav i zbog lex Hernandi. To bi automatski spasilo Sanadera. Korupcija bi bila dozvoljena i jedini optuženik u Hr za korupciju bi mogao van iz zatvora.[emo_smijeh][emo_palacg][emo_smijeh]
MAĐARSKI NAFTAŠ I HRVATSKI UDBAŠ :
http://www.vecernji.hr/felix-1380664800/
Uključite se u raspravu