Hrvatski sabor, u sjeni krize Vlade, raspravlja o radu četiriju obaveznih mirovinskih fondova u prošloj godini.
Zastupnike je u raspravi najviše zanimalo kako su mirovinski fondovi kupili dionice Končara.
Zbrka u Vladi nije spriječila privatizaciju Končara
"Zbrka u vladi očito nije spriječila privatizaciju. I premijer je izgledao dosta zbunjeno, međutim očito je bio sjajno koncentriran kada je trebalo prodati vrlo efikasno, na brzinu, dio Končara i hotel, ako se ne varam, na Korčuli", upozorio je Ivan Lovrinović (Most), podsjetivši da je odluku o skidanju Končara s popisa strateških tvrtki u državnom vlasništvu Vlada donijela na telefonskoj sjednici.
Kako je došlo do prodaje Končara mirovinskim fondovima zanimalo je i HDZ-ova Gorana Marića.
"Dobiti za 20 posto dionica Končara tristotinjak milijuna kuna, pitam se tko je dogovorio cijenu, tko dogovorio uvjete, kupca? S kim se se dogovarala ta transakcija? Na burzi? Kako je moguće, ako je na burzi da onda četiri mirovinska fonda kupe baš podjednako po istoj cijeni isti paket", upitao je Marić.
Predsjednik Uprave AZ fonda Dinko Novoselec oporvrgnuo je sumnje da je prodaja fondovima obavljena po istim cijenama. "Koliko ja znam, najniža cijena je bila 670 kuna, a najviša cijena je bila 711 kuna", rekao je Novoselec.
Marić i Lovrinović su, međutim, inzistirali na pojedinostima. "S kim ste razgovarali i s kim ste dogovorili tu kupnju? Hoćete li dati ostavku ako dokažemo da ste razgovarali i da niste na burzi kupili dionice", pitao je Marić.
Netko iz Vlade dilao dionice
"Ispada da je netko iz Vlade, da ne kažem, izravno dilao dionice, neću reći to jer je burza posrednik, s maltene određenim mirovinskim fondovima", nadovezao se Lovrinović.
HDZ-ov Ivan Šuker kazao je kako mu nisu jasne takve kritike. "Kad nam paše da govorimo moraju ulagati, kad se to dogodi, kažemo zašto se dogodilo", spočitnuo je Šuker kolegama.
Oporbeni zastupnici poručili su pak da na postavljena pitanja odgovore treba potražiti na drugoj strani Markova trga, u Vladi.
"Kako je to prodano, morate pitati preko puta. Oprostite, vaše pitanje otišlo je na krivu adresu", rekao je Silvano Hrelja.
Oporbi nije jasno ni zašto se ovaj put, umjesto objedinjene rasprave o sva četiri obvezna mirovinska fonda raspravlja o svakom posebno. "To shvaćam kao kupovinu vremena, odnosno da pokažemo hrvatskoj javnosti da nešto radimo, a de facto ćemo vrtiti jedno te isto", uvjeren je SDP-ov Mirando Mrsić, koji podsjeća da su u fondovima buduće mirovine građana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Pa to je isti onaj Marić koji je govorio da CROS vrijedi 18.000 dok se prodavao za 6.000, ali nije mu bilo niti na kraj pameti da svoje novce uloži i zaradi na tome kada toliko zna o dionicama.
Jedino žalosnije od toga je što je još među boljima. Šuker prodaje dionice a ne udjele u tvrtkama, a Lalovac doma na papiru simulira trade-anje. I mi se čudimo što nema sluha za burzu s njihove strane, u biti smo mi ludi.
Iza kulise cirkusa u vladi ….pokušavaju prodati i Badel.
Ono što je meni žao da se negdje izgubila priča o kredit default swapu gdje bi se obveznice koje drže mirovinci zamjenile za dionice koje drži država.
dok ide ovako : mjesecne uplate tj. nas novac ,OMF(strani bankari) kreditiraju proracun uz kamatu 5-6% i taj novac izvlace van HR .
usput jos naplacuju naknadu za upravljanje …prejako
Nevjerojatno da ova dva ‘munjoza’ ne vide da su ‘naše’ firme stvarno postale naše ali sada za stvarno preko mirovinskih fondova u kojima je stvaran ali naš novac.
Ovo je deset puta bolja solucija nego da su te ‘naše’ firme samo u ‘njihovim’ rukama a prodaju nam priču da su naše…
O mirovinskim fondovima bi se dalo svašta pričati— trebat će tu još mnogo podzakonskih akata o poveznim društvima muljanju na burzi, ali polako, ni Ameri nisu sve sredili preko noći.
Ono što je meni žao da se negdje izgubila priča o kredit default swapu gdje bi se obveznice koje drže mirovinci zamjenile za dionice koje drži država. Kad bi se to provelo u komadu sa Ina-om, Hac-om i svima dug bi nam preko noći pao za preko 10-30mlrd kn.
A nitko ne bi mogao pričati nebuvljoze da je to rasprodaja Hrvatske jer te tvrtke sada za stvarno postaju naše vlasništvo preko mirovinskih fondova.
Odnosno postaju naše bez upliva politike i političara njihovih rodjaka i sivih eminencija kao što je ovaj Petrović… takvi a ne obični građani najviše gube privatizacijom
Uključite se u raspravu