Borba protiv kartela, kontrola nad javnom nabavom, veća suradnja s drugim institucijama kao i jedinicama lokalne samouprave samo su neki od izazova s kojima se suočavaju agencije za zaštitu tržišnog natjecanja u srednjoj i istočnoj Europi. Iako su iskustva o tim pitanjima u svakoj zemlji drukčija, svi sudionici panela o zaštiti tržišnog natjecanja u srednjoj i istočnoj Europi, kojega je drugu godinu zaredom organizator Američka gospodarska komora u Hrvatskoj, slažu se da su upravo navedeni izazovi ključ njihove uspješnosti. Jednoglasni su i u stavu da kriza ne može biti vrijeme kad bi se pravne mjere usmjerene protiv prekršitelja tržišnog natjecanja trebale smanjivati. I dok, primjerice, Češka, Mađarska i Italija, kako su istaknuli predstavnici njihovih agencija, nemaju problema s namještanjem natječaja javne nabave zbog dobre suradnje s nadležnim institucijama, u Hrvatskoj to nije slučaj.
Problem javne nabave
Kako je istaknula Olgica Spevec, AZTN nije uspjela dogovoriti suradnju s tijelima koja prate javnu nabavu. Pritom upozorava kako dogovori u javnoj nabavi od 1. siječnja sljedeće godine postaju kazneno djelo s kaznom od pet, pa čak i do deset godina zatvora za slučajeve u kojima se počini velika šteta. Prema mišljenju predsjednice AZTN-a, dogovaranja u javnoj nabavi štetna su ne samo zato što suspendiraju tržišno natjecanje već i zato što se na taj način troši više javnog novca. Kako su to riješili u Rumunjskoj, iznio je Laszlo Gyerko, savjetnik i član upravnog odbora vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja. Tako su u rumunjskom vijeću uspostavili posebnu jedinicu koja se bavi tim pitanjem. Upravo je zbog namještanja u kupnji plina, u kojoj su sudjelovale tri naftne tvrtke, rumunjska agencija u organiziranoj akciji naplatila kaznu od šest milijuna eura.
Lokalni slučajevi
Predsjednik vijeća mađarske agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Andras Toth skrenuo je pozornost na potpuno drugu temu. Smatra da bi se nacionalne agencije trebale više posvetiti lokalnim slučajevima narušavanja tržišnog natjecanja jer se Europska komisija bavi onim velikim. "Važno je i na lokalnom području pokazati da je moguće napraviti iskorak u pogledu zaštite tržišnog natjecanja osobito zbog podataka koji pokazuju da karteli mogu dovesti do povećanja cijena do čak 30 posto", istaknuo je. Sudionici ovog panela složili su se i da vrijeme krize nije razlog za smanjenje kazni niti je opravdanje za blažu primjenu zakona o tržišnom natjecanju. Michael Petr, dopredsjednik češkog ureda za zaštitu tržišnog natjecanja, naglasio je da u vrijeme krize postoji dodatan pritisak na regulatora za brže donošenje odluka. "Kapacitet regulatora stoga je bitno održati i povećavati, a nikako smanjivati", istaknuo je.Složila se i Spevec istaknuvši kako je upravo nedostatak konkurentnosti razlog zbog kojeg je Hrvatska i došla u situaciju stagnacije i nedovoljnog rasta. "Kriza ne može biti opravdanje za nedjelovanje", rekla je. Požalila se i na manjak ovlasti koje ima AZTN. "Prema Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja Agencija ima pravo samo na mišljenje", rekla je te naglasila da zbog smanjivanja financijskih sredstva Agenciju čekaju "crni dani".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu