Sredinom srpnja u pogon je pušten revitalizirani dispečerski centar u HEP-Operatoru distribucijskog sustava (ODS), Elektra Slavonski Brod.
Izvoditelj radova na tom vrijednom i vrlo kompleksnom projektu bio je Končar – Inženjering za energetiku i transport (KET). Cilj projekta bio je zamjena postojećeg SCADA sustava – kojeg su Končarevi stručnjaci implementirali i inicijalno još 1996. godine. Sve programske nadogradnje postojećeg sustava kroz protekla dva desetljeća poslužile su kao solidno kompromisno rješenje, no kad je sustav postao nedovoljan modernim zahtjevima upravljanja elektro-distribucijskom mrežom, na scenu su opet stupili Končarevi eksperti.SCADA (engl. "Supervisory Control and Data Acquisition") sustavi su računalni sustavi za nadzor i upravljanje u različitim industrijskim, infrastrukturnim i uslužnim procesima – kroz funkciju prikupljanja i obrade podataka u stvarnom vremenu, te njihovu vizualizaciju i po potrebi arhiviranja za kasnije analize.SCADA sustavi su u pravilu fizički smješteni u, za to zasebno predviđenim dispečerskim centrima, i upravljani od strane operatera dispečerske službe, odnosno dispečera.
6projekata
revitalizacije SCADA sustava Končar KET je ugovorio s HEP-om
Končarevo dugogodišnje iskustvo u radu sa SCADA sustavima (prvi sustavi implementirani su ranih 80-ih godina) rezultiralo je i razvojem vlastitog programskog rješenja PROZA NET, koje je u ovom slučaju implementirano u HEP- ODS-u, Elektra Slavonski Brod.Kako objašnjava rukovoditelj sektora Centri vođenja u Končar-KET-u, Alen Varžić, glavni izazov projektanata bio je kako osigurati migraciju sustava uz nesmetani rad dispečerske službe. Stoga je posebnost projekta u tome, da se korištenjem Končarevih tehnoloških rješenja revitalizacija sustava odvijala dok je dispečerski centar radio, a zahvaljujući dobrom planiranju i koordinaciji izvoditelja radova s HEP-ovim djelatnicima tijekom cijelog razdoblja migracije sustava, redovan rad dispečerske službe niti u jednom trenutku nije bio ometan.
Druga posebnost Končarevog rješenja jest to da se radi o sustavu sa centralnim računalno-komunikacijskim čvorištem.Hijerarhijski ustroj vođenja pogona Elektre Slavonski Brod postavljen je tako da dozvoljava radnje isključivo iz dispečerskog centra u sjedištu. U skladu s tim, centralni smještaj računalno-komunikacijskog čvorišta osigurava kvalitetnije i jeftinije održavanje, a visoki stupanj pouzdanosti je postignut udvajanjem kritičnih komponenti sustava, odnosno poslužitelja (servera) SCADA sustava. Cjelokupan posao prikupljanja, obrade i pripreme za vizualizaciju podataka iz elektroenergetskih objekata, obavlja centralno računalno-komunikacijsko čvorište, čime su i operaterske radne stanice lišene svake potrebe za velikom procesorskom snagom ili memorijskim kapacitetom – objašnjava Varžić. Ovaj projekt predstavlja prvu od 6 revitalizacija SCADA sustava koje je KET ugovorio s HEP ODS-om i to za distribucijska područja Elektre Šibenik, Elektre Bjelovar, Elektre Zadar, Elektrolike Gospić i Elektrojuga Dubrovnik.