Grupa Končar do 2030. planira postati najveća IT tvrtka u široj regiji, najavio je jučer predsjednik Končarove uprave Gordan Kolak. Dodao je da to namjeravaju realizirati kroz organski rast svoje novoformirane objedinjene IT tvrtke Končar Digital, ali i akvizicijama u tom sektoru.
”Nastavljamo s praksom preuzimanja kompanija u segmentima za koje prepoznajemo da su značajni i važni za buduće poslovanje. I sada radimo na nekim akvizicijama, no dok se ne realiziraju, ne možemo govoriti o detaljima.
Akvizicijski fokus nam je digitalni segment, no generalno je investicijski ciklus u 2023. godini usmjeren na ulaganja u novu opremu i strojeve”, kazao je Kolak te dodao da se naredne godine investicije planiraju u iznosu većem od 60 milijuna eura.
Končar u 2023. godini planira prihode veće od 760 milijuna eura, izvoz veći od 430 i investicije veće od 60 milijuna eura. Projekcija prihoda se, kako je rekao, temelji na dobroj ugovorenosti s kojom Končar završava poslovnu 2022. godinu. Stanje ugovorenih poslova (backlog) na kraju 2022. godine, kako je naveo, procjenjuje se na milijardu eura.
Ustabilili Dalekovod
Kolak je podsjetio i da je Končar u ovoj poslovnoj godini pripojio Grupu Dalekovod koja je sada financijski stabilna kompanija bez duga, sa značajnim potencijalom. U 2023. godini predviđeni su troškovi obrazovanja u iznosu od 1,2 milijuna eura. Planira se zapošljavanje 205 novih radnika, pretežno visoke stručne spreme, pa bi na kraju 2023. u grupi bilo zaposleno 4885 radnika.
Iako je Končar grupa, nasljeđujući organizacijski oblik socijalističkog SOUR-a, već 30-ak godina holding kojeg i danas čini 16 povezanih društava, Kolak navodi da mu je intencija što više objediniti poslovne procese i odlučivanje kroz jedinstveni brend – Končar.
Naime, kako ističe, bilo je u prethodnom razdoblju situacija da su razna društva iz sustava Konačar znala konkurirati jedna drugima na istom natječaju, a što smatra besmislenim trošenjem energije i novca. Već sada je došlo do nekih logičnih i funkcionalnih spajanja pojedinih društava, a taj proces će se nastaviti i u narednom razdoblju.
Od značajnijih projekata u narednom razdoblju, planirani su nastavak razvoja ekološki prihvatljivih proizvoda iz područja elektroenergetike, razvoja opreme i komponenti za baterijske i hibridne vlakove te projekata iz područja digitalnih tehnologija.
Konkretno, Kolak najavljuje veći fokus na tehnologijama obnovljivih izvora energije te e-mobilnosti. Končar ima značajne reference u hidrogeneratorima, a to planira dodatno ojačati u nove tehnologije u tome segmentu.
S druge strane su do sada bili ograničeno prisutni u tehnologiji solara te energije vjetra, iako su prije 10-ak godina samostalno razvili projekt VE Pometeno brdo. Prvi čovjek tvrtke stoga najavljuje ambicioznije planove u tom segmentu te veći udio vlastitog proizvoda u projektima koje razvijaju za svoje partnere.
Tehnologija ispred ‘finalnog’
”Dokazali smo s Pometenim Brdom da imamo znanje za razvoj vjetroturbina. No, za sada ne planiramo dalje razvijati ‘finalne proizvode’ nego samo tehnologiju. Isto je i po pitanju solara, jer ne vidim neku računicu niti smisao da krenemo u vlastitu proizvodnju solarnih panela s kapacitetima od nekoliko desetina ili stotina megavata, kada istodobno konkurencija iz Kine to isporučuje u gigavatima.
Vodit ćemo se profitabilnošću te kroz nove tehnologije, digitalizaciju i znanje ulaziti u projekte za koje procijenimo da su najprofitabilniji za nas”, kazao je Kolak.
U Končaru velika očekivanja imaju i od segmenta tramvaja i prigradskih vlakova, a novosti po tom pitanju očekuju već ovaj tjedan kad bi HŽ trebao odabrati ponuđača za svoj novi baterijski vlak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu