Willem van Rubroeck bio je peti jaružar i ukupno sedmo plovilo koje je luksemburški brodar naručio u Puli, a ugovor o njegovoj gradnji potpisan je početkom 2014. godine.
S ukupnom instaliranom snagom od 40.900 kilovata, snagom rezanja od 8.500 kilovata i dubinom kopanja koja premašuje 45 metara, taj je brod trebao postati daleko najsnažnije jaružalo na svijetu s najboljim izvedbenim performansama. Premda je još prošlog ljeta na brodu bilo obavljeno više od 80 posto posla, kako bi se bar djelomično umanjila šteta i spriječilo propadanje vrijedne imovine, vjerovnici su donijeli odluku o prodaji novogradnje.
Aukciju jaružara zatražio je stečajni sudac Trgovačkog suda u Pazinu na osnovu prihvaćene procjene vrijednosti koju je obavio ovlašteni sudski vještak. On je procijenio da je vrijednost nedovršene novogradnje 122,4 milijuna eura, a s materijalom koji je plaćen, ali nije instaliran i koji je dio dražbe, ukupna vrijednost iznosi 143,3 milijuna eura.
Sukladno pravilima e-dražbi, u prvom krugu brod u izgradnji ponudio se na prodaju s početnom cijenom koja iznosi tri četvrtine utvrđene vrijednosti odnosno 794,25 milijuna kuna te će po toj cijeni na koncu biti i prodan.
Inače, zbog nedaća koje su se dogodile u pulskom brodogradilištu, brod nije isporučen na vrijeme pa su aktivirana državna jamstva od 900 milijuna kuna. Kako bi se umanjila šteta, vjerovnici su odlučili prodati brod.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Država je prva u isplatnom redu. Ne razumijem, zašto bi bile neke banke involvirane, kad su one kroz jamstva isplaćene uključujući i kamate.
1. Pare od prodaje idu: stečajnom upravitelju za vođenje postupka, FINA-i, Državi kroz porez (ako je domaći kupac i PDV) (~10% ukupno)
2. Pare od prodaje idu: 1. red vjerovnika (KBC Bank iz Nizozemske, PBZ, RH MFIN + BRS(broker)) + ZORT (radničke tražbine)
3. Pare od prodaje idu: 2. red vjerovnika itd…
Realno, jedini koji će ovdje zaraditi je stečajna upraviteljica (možda čak i bivši upravitelj..). Potraživanja iz 1. kruga vjerovnika su daleko veća od prodajne vrijednosti i stoga 2. krug vjerovnika neće dobiti NIŠTA. Podjela plaćanja unutar prvog kruga je IZUZETNO DISKUTABILNA.
Da. 920 milijuna kn su bila jamstva. Znači 920 – 794.3 = 125.7 milijuna kn gubitka.
What’s 125.7 millions between friends 😀 ?
Uključite se u raspravu