Ivan Vukoja: Nadam se da će stečajni upravitelj pokazati više znanja i interesa za vođenje Elektrometala od Ine i države

Autor: Suzana Varošanec , 30. srpanj 2017. u 22:01
Nadamo se da će biti napravljen stečajni plan koji će prihvatiti i vjerovnici i da će tvrtka nastaviti poslovati/Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL

Čelnik bjelovarske tvrtke otkriva kako su mu iz Ine poručili da će financijski pomoći da stane na noge, da bi na kraju takvu mogućnost potpuno isključili.

Predsjednik Uprave Elektrometala iz Bjelovara Ivan Vukoja u razgovoru za Poslovni dnevnik otvoreno govori o uzrocima najveće krize u kojoj se našla nekadašnja bjelovarska perjanica. Naime, stečajni zaokret od 180 stupnjeva dolazi nakon što je predstečajna nagodba (PSN) postala pravomoćna u siječnju, a do tada je postupak trajao, apsurdno, gotovo četiri godine. U vrijeme kada je podnesen prijedlog za njegovo otvaranje očekivano i zakonom propisano trajanje tog postupka bilo je, podsjeća Vukoja, 6, odnosno 9 mjeseci.

Zašto je zapravo postupak svojom duljinom toliko premašio zakonske okvire?
Zbog neprestanih žalbi jednoga od vjerovnika, a to je Prirodni plin koji je kasnije pripojen Ini, predstečaj je pravomoćno okončan tek 21. siječnja. Za vrijeme trajanja predstečajne nagodbe neke od obveza su počele dolaziti na naplatu već 2014. Stoga je u trenutku kad je sklopljena predstečajna postala pravomoćna, već veliki broj obveza bio je dospio, a vrijeme počeka nije postojalo, tj. proteklo je još za vrijeme dugotrajnog vođenja postupka. Svim navedenim se izgubio sam smisao predstečajne nagodbe, a to je kroz obročnu otplatu i odobravanje vremena počeka omogućavanje dužniku da se provode financijsko restrukturiranje uz povoljnije uvjete ispunjenja obveza na temelju kojeg će postati likvidan i solventan.

Unatoč svemu, Elektrometal ipak nije u blokadi. Kako je to moguće?
Ukupno dugovanje prema našem najvećem vjerovniku Plinacrou u iznosu od oko 12 milijuna kuna prema predstečajnoj nagodbi trebalo se otplaćivati u roku od 6 godina uz poček od 6 mjeseci.  Ali, prva rata je dospjela na naplatu već 30. lipnja 2014., tako da je u trenutku pravomoćnosti predstečajne nagodbe (u siječnju) već trebalo platiti iznos od oko 7 milijuna kuna. Sad Plinacro ima ovršnu ispravu i u svakom trenutku može blokirati naš račun.

Dio obveza se reflektira na dioničku strukturu jer je u međuvremenu ispunjen te su danas pojedinačno najveći dioničari Ina i država? Što stečaj znači u tom smislu?
Prema predstečajnoj nagodbi RH je za dio svoje tražbine stekla 650.000 dionica te sad ima ukupno 24,36% udjela u temeljnom kapitalu društva, dok je Prirodni plin, a sad Ina stekla 820.000 dionica, odnosno 30,74% udjela u temeljnom kapitalu.  Dvama najvećim dioničarima je izmjenama Statuta društva dana mogućnost da svaki od njih imenuje po dva predstavnika u Nadzorni odbor društva, koju mogućnost su oni i iskoristili. Nakon toga je bilo za očekivati da će NO društva postaviti u Upravu društva predstavnike najvećih vlasnika: Ine i RH. Čak sam ja kao predsjednik Uprave podnio ostavku, očekujući da će sada novi vlasnici preuzeti vođenje društva. Međutim, za to nije bilo interesa od strane NO-a, naprotiv, to je tijelo mene molilo da povučem ostavku i budem i dalje predsjednik Uprave do dolaska stečajnog upravitelja.

No, je li razmatrana mogućnost Inine investicije u Elektrometal?
U prijašnjim razgovorima s odgovornim osobama u Ini spominjana je mogućnost da Ina da financijsku injekciju Elektrometalu kako bi nam se pomoglo podmiriti obveze iz PSN i omogućilo da ponovno stanemo na noge. Rečeno mi je da također postoji mogućnost i da Ina postavi svog predstavnika u Upravu društva, ali da o svemu tome Uprava Ine mora još donijeti odluku. Međutim, već na prvoj konstituirajućoj sjednici Nadzornog odbora 23. srpnja predstavnici Ine su rekli kako je isključena svaka mogućnost da Ina financijski pomogne Elektrometalu.

 

12 milijuna

kuna iznos je ukupnog dugovanja prema najvećem vjerovniku tvrtke, Plinacru, a trebalo se otplaćivati šest godina

Postoji li neka druga mogućnost za podmirenje već spomenutoga dugovanja prema Plinacrou i oporavka Elektrometala?
Da. To je bila prodaja društva kćeri Elektrometal – distribucija plina d.o.o. Bjelovar.  Riječ je o društvu koje u vlasništvu ima plinsku distributivnu mrežu na dijelu bjelovarskog područja, a bavi se održavanjem plinske distributivne mreže i koje posluje pozitivno, ukratko zdravo društvo čijom prodajom bi se izbjegao stečaj. Međutim, predstavnici Ine Škugor i Kojundžić te Marijančević, predstavnica RH, nisu odobrili prodaju. Ovi članovi NO-a upozoreni su da će Elektrometal – distribucija plina i u slučaju pokretanja stečaja biti dan na prodaju, ali će u tom slučaju biti prodan vrlo vjerojatno za znatno manju cijenu nego što bi to bilo u slučaju prodaje prije pokretanja stečaja. Svejedno su navedeni članovi NO-a ustrajali na svojoj odluci da se Elektrometal – distribucija plina prodaje tek u stečaju.

Kakvo je stajalište zauzela država kao vlasnik?
Na drugoj sjednici NO-a donesen je zaključak da članovi Nadzornog odbora Škugor, Kojundžić i Marijančević, dakle predstavnici Ine i predstavnica RH, predlažu Upravi društva pokretanje stečajnoga postupka.  Na trećoj sjednici Nadzornog odbora dana 4. srpnja izglasana je odluka da se predlaže Upravi društva podnošenje prijedloga za otvaranje stečajnog postupka. Sad ovu odluku predstavnici Ine i RH ne žele priznati i tvrde da nisu izglasali takvu odluku. Podsjetimo da su to isti članovi NO-a koji nisu željeli podržati prodaju društva Elektrometal – distribucija plina, iako je to bila jedina mogućnost za ispunjavanje obveza po PSN i spas od stečaja, kao i da su to isti članovi NO-a koji su neprestano ponavljali da je jedina mogućnost stečaj i preporučili Upravi pokretanje stečaja.

Je li stečajni prijedlog osobni poraz jer ste na čelu tvrtke u razdoblju najveće krize?
Uprava vodi društvo na vlastitu odgovornost, ali ako za to više nema prostora, onda nema izbora. Treba svakako navesti da je RH svoj paket dionica u Elektrometalu ponudila Jugobanci na ime podmirenja nekoga starog duga te da o tome nitko nije našao za shodno obavijestiti bilo koga u društvu, već se za to saznalo iz novinskog članka. Također niti članica NO-a, Marijančević, inače zaposlena u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, nije znala ništa.

Zašto promjene u tom organu korporativnog upravljanja nisu registrirane na Trgovačkom sudu?
Za upis u sudski registar potrebno je priložiti zapisnik sa sjednice NO-a na kojem su izabrani predsjednik i zamjenik predsjednika NO-a. Nakon što su predstavnici Ine naveli da predlažu da ih se izabere u NO društva na samo jednu godinu, a ne sukladno zakonu na četiri godine, oni su na konstituirajućoj sjednici naveli da ne žele biti izabrani niti za predsjednika niti za zamjenika predsjednika NO-a. Nakon toga su predstavnici Ine i predstavnica RH zahtijevali da se zapisnici sa sjednica NO-a ubuduće vode tako da se ne navode izjave pojedinih članova, već da se samo općenito napišu zaključci po pojedinim točkama dnevnog reda. Stoga zapisnik s konstituirajuće sjednice nije usvojen pa nema niti mogućnosti za podnošenje prijave za upis promjene u sastavu NO-a u sudskom registru sve dok navedeni zapisnik ne bude usvojen.

Kakve su mogućnosti za nastavak poslovanja u stečaju i što je s pregovorima s Gradom Bjelovarom koji je navodno zainteresiran za preuzimanje tvrtke Elektrometal – distribucija?
Kako postoje dijelovi društva koji posluju pozitivno, nadamo se da će biti napravljen stečajni plan koji će podržati i vjerovnici društva te da će Elektrometal nastaviti poslovati. Ovo osobito zato što se radi o nekadašnjoj perjanici bjelovarskoga gospodarstva i društvu u kojem je još uvijek zaposleno oko 140 ljudi. Jedino nam je žao što će društvo kći Elektrometal – distribucija plina d.o.o. u stečaju biti prodavana pod znatno nepovoljnijim uvjetima, nego što bi to bilo da je Nadzorni odbor podržao prijedlog Uprave za prodaju prije stečaja. Nadamo se da pokretanje stečaja ipak ne znači kraj za Elektrometal, već naprotiv, da će stečajni upravitelj pokazati više interesa i znanja za vođenje društva nego što su to pokazali najveći vlasnici.

Kakva je suradnja s građevinskim sektorom i gdje vidite najveće pomake, ali i probleme?
Zbog provođenja predstečajne nagodbe društvo ima problem u pribavljanju profitabilnih poslova i uopće ugovaranja poslova jer veliki dio investitora ne želi ugovarati radove s društvom koje je u predstečajnoj nagodbi i nemogućnosti dobivanja činidbene garancije. Bili smo prisiljeni ugovarati poslove s onim investitorima koji su htjeli raditi s nama, a to su uglavnom privatni investitori i manje profitabilni poslovi na što smo pristajali samo da bismo zadržali operativnu sposobnost do prolaska predstečajne nagodbe. Osnovni problem društva koje se nalazi u predstečajnoj nagodbi je taj što nemamo pristupa ni jednoj financijskoj instituciji, materijal i opremu moramo plaćati avansno, a svoje radove naplaćujemo u roku od 30 do 60 dana od ovjere izvedenih radova.

Komentirajte prvi

New Report

Close