Solinska tvrtka Include predstavila je novi proizvod – Aerys postaje – namijenjene mjerenju kvalitete zraka u gradskim četvrtima. Prve mjerače isporučit će u studenom ove godine u Rimu.
Iz Includea tvrde da će njihove mjerne postaje omogućiti jednostavnu i pristupačnu instalaciju velikog broja jedinica, čak i na razini gradskih četvrti, pa bi ovakvo rješenje bilo idealno za Zagreb.
Uvid u izvore onečišćenja
Pritom napominju da Aerys postaje nisu zamjena za profesionalne mjerne postaje, no da pristupačna cijena omogućava instalaciju velikog broja jedinica koje u zajedničkoj mreži pružaju relevantne informacije o kvaliteti zraka na značajno većem broju lokacija.
Prikupljeni podaci također pružaju gradovima uvid u izvore onečišćenja i njihovu učestalost. Aerys će biti dostupan u tri varijante.
Model P omogućava mjerenje koncentracije lebdećih čestica koje predstavljaju najveći izvor onečišćenja. Model G mjeri koncentracije NO, NO2 i O3 plinova, dok Aerys X obuhvaća mjerenje lebdećih čestica, otrovnih plinova i osnovnih atmosferskih uvjeta.
Prve sustave isporučit će u Rim koji upravo završava izgradnju pametnog trga na kojemu će također biti instalirane Steora klupe. Na tržištu čija godišnja vrijednost premašuje 4,4 milijarde eura Include se u sljedećim godinama namjerava pozicionirati kao jedan od ključnih proizvođača.
Tvrtka mladog inovatora Ivana Mrvoša, koja je od 2015. godine prepoznatljivost izgradila na Steora pametnim klupama, krajem prošle godine krenula je u smjeru proizvodnje sustava koji doprinose rješavanju nekih od najvećih globalnih izazova današnjice. Danas se njihova pametna rješenja za gradove koriste u 59 država u svijetu.
Globalni zdravstveni rizik
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, zagađenje zraka predstavlja jedan od najvećih globalnih zdravstvenih rizika, a procjenjuje se kako je 2016. zagađenje zraka prouzročilo 4,2 milijuna preuranjenih smrtnih slučajeva.
Osim što su Aerys postajama željeli sudjelovati u rješavanju globalnog problema zagađenja zraka, Include je lani u studenom zakoračio i na tržište pametnog upravljanja otpadom.
Naime, predstavili su Terra koševe koji smanjuju prikupljanje otpada za 80 posto, čime se smanjuju i emisije ugljičnog dioksida te troškovi odvoza. Organizacija pražnjenja koševa vrši se putem platforme u “oblaku”, a Mrvoš je tada u studenom ustvrdio kako u njihove spremnike stane tri puta više otpada nego u klasične spremnike te da manji gradovi mogu uštedjeti do dva milijuna eura godišnje zahvaljujući sustavu komprimiranja.
Tvrtka trenutno radi na trećoj rundi dokapitalizacije s ciljem daljnjeg širenja poslovanja na nova tržišta i povećanjem proizvodnih kapaciteta. U posljednjoj rundi iz 2019. prikupili su 19 milijuna kuna kapitala u čemu su sudjelovali i najveći hrvatski IT poduzetnici.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Rok trajanja kao i Steora? Jedva godina dana?
Uključite se u raspravu