Hrvatski telekom (HT) i Optima telekom (OT) zadovoljni su rješenjem Agencije za tržišno natjecanje (AZTN) o koncentraciji te dvije telekom kompanija, no dok iz HT-a kažu da to još nije završen proces, iz OT-a smatraju da je to najbolje rješenje za njihove korisnike, vjerovnike, zaposlenike i dioničare.
Iz HT-a su danas u vezi te koncentracije, koja znači i da se HT-u odobrava kontrola odnosno upravljanje OT-om na četiri godine i uz ispunjavanje brojnih drugih uvjeta, poručili da postupak preuzimanja upravljanja i kontrole nad OT-om od strane HT-a još nije završen.
U tom postupku još predstoji, ističu iz HT-a, sklapanje i potvrđivanje predstečajne nagodbe za OT pred nadležnim Trgovačkim sudom u Zagrebu, a i glavna skupština OT-a treba donijeti odluku o izdavanju novih dionica i druge odluke u skladu s uvjetima predstečajne nagodbe.
S druge strane, iz OT-a su na upit za komentar danas objavljenog rješenja AZTN-a o toj koncentraciji istaknuli da su u sklopu postupka predstečajne nagodbe (koji je počeo otprilike prije godinu dana) i u želji da se stvore zdrave osnove za dugoročno redovno poslovanje, prepoznali HT kao svog drugog najvećeg vjerovnika jedinim razborito relevantnim potencijalnim strateškim partnerom.
Stoga uz zadovoljstvo odlukom AZTN-a iz OT-a naglašavaju i da to jasno potvrđuje njihova očekivanja, kao i da u ograničenom razdoblju trajanja koncentracije (od četiri godine) očekuju financijsko i operativno restrukturiranje koje će OT osposobiti za podmirenje obveza i obnovu financijske stabilnosti.
Dodaju da će OT nastaviti poslovati kao samostalna tvrtka što je uvjetovano, kako kažu, nizom mjera na koje se HT obvezao u razdoblju trajanja koncentracije, a postojeći će se resursi OT-a zadržati i iskoristiti na najbolji mogući način.
Za razliku od HT-a u svom komentaru na rješenje AZTN-a, dostavljeno iz obje tvrtke na današnji upit Hine, iz OT-a ne spominju svoju glavnu skupštinu niti odluke koje ona treba donijeti 15. travnja ove godine.
Tog se datuma u Zagrebu treba održati Glavna skupština OT-a, na kojoj je prema pozivu objavljenom na Zagrebačkoj burzi, dnevnim redom predviđeno razmatranje izvješća uprave o razlozima za isključenje prava prvenstva pri upisu novih dionica te prijedlog odluke o povećanju temeljnog kapitala izdavanjem redovnih dionica ulozima u pravima uz isključenje prava prvenstva postojećih dioničara.
Predloženo je da se temeljni kapital OT-a poveća sa 28,2 milijuna kuna, na najviše 568 milijuna kuna, odnosno za iznos najviše od 539,8 milijuna kuna .
To bi se provelo ulaganjem prava i to pretvaranjem tražbina vjerovnika predstečajne nagodbe u temeljni kapital sukladno Planu financijskog i operativnog restrukturiranja OT-a.
Povećanje temeljnog kapitala provelo bi se izdavanjem najviše 53.988.017 redovnih dionica nominalne vrijednosti 10 kuna, čime bi se dobilo spomenuti iznos od 539,8 milijuna kuna za povećanje temeljnog kapitala.
Upravo toliko, kako se vidi u pozivu za Glavnu skupštinu, iznosi ukupni iznos prava (tražbine) vjerovnika predstečajne nagodbe kojih je ukupno 165 (fizičkih i pravnih osoba), od čega pojedinačno najviše potražuju Zagrebačka banka 282 milijuna kuna, te HT 52 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu