Hrvatska bi se mogla okoristiti LNG-om iz Amerike

Autor: Tomislav Oharek , 17. prosinac 2012. u 13:20
Predlagatelj zakona senator Richard Lugar

Pred američkim Senatom zakon kojim bi američki saveznici jeftinijim plinom pomogli gradnju dodatnih plinskih terminala.

Američki republikanski senator Richard Lugar prošlog je tjedna u Senatu poručio kako bi Sjedinjene Američke Države trebale iskoristiti svoje obilje plina kako bi izvozile ukapljeni plin (LNG) članicama NATO-a čime bi one smanjile ovisnost o tom energentu iz Rusije i Irana, a što bi osnažilo američku nacionalnu sigurnost.

Time bi se mogla okoristiti i Hrvatska koju je Lugar i spomenuo tijekom predstavljanja zakona koji bi fino podesio izvozna pravila za izvoz ukapljenog plina američkim saveznicima, a koji bi pomogao članicama NATO-a u diversifikaciji izvora tog energenta."Uskoro prestaju važiti dugoročni ugovori sa ruskim Gazpromom naših saveznika i partnera u srednjoj i jugoistočnoj Europi, poput Bugarske, Hrvatske, Mađarske, Grčke, Češke i Moldavije. Tim bi državama ciljani izvoz ukapljenog plina, zajedno sa ulaganjima u infrastrukturu i drugim mjerama, mogao pomoći u otklanjanju nesigurnosti glede opskrbom LNG-a.", ističe Lugar.Smatra kako bi takav potez dodatno ojačao transatlantsko savezništvo, ali i marginalizirao utjecaj Rusije i Irana. Lugar je poručio da je SAD 2009. godine pretekao Rusiju kao najveći proizvođač plina, zahvaljujući velikim nekonvencionalnim rezervama.

Procjenjuje se kako samo iz poznatih izvora i uz dosadašnju razinu potrošnje Sjedinjene Drćžave imaju dovoljno plina za najmanje 100 godina.Trenutno Europa većinu ukapljenog plina uvozi iz Alžira, Egipta, Omana i Katara, što osigurava oko 26 posto potreba."Međutim brojne europske države razmatraju gradnju dodatnih LNG terminala, a neke bi to radile u partnerstvu sa Europskom bankom za obnovu i razvoj. Među njima su Bugarska, Hrvatska, Estonija, Litva, Letonija, Poljska, Rumunjska, Turska i Ukrajina. U svjetlu toga trenda Sjedinjene Američke Države su odlično pozicionirane da postanu strateški dobavljač ukapljenog plina za naše saveznike u NATO-u", tvrdi Lugar, koji svoje zaključke temelji iz studije američkog ministarstva energetike, objavljene 6. prosinca, kako bi izvoz ukapljenog plina Sjedinjenim Američkim Državama donio koristi u baš svim analiziranim scenarijima.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ništa od toga. Rezerve plina postoje i kod nas , skoro cijela Slavonija.Ali i cijela Bugarska, veći dio Srbije , veliki dio Bosne, Rumunije… Riječ je o plinu zarobljenom u pijesku. I tu imamo rezerve za vjerovatno i više od 100 godina. Ali je problem to što nemamo kompanije koja bi to znala ( htjela ) proizvoditi. Balkan je to, kompanije hoće nepojmljive zarade. Shell je bio u pregovorima sa slovencima zbog proizvodnje u Prekmurju, ali prodajna cijena koju nudi Shell je ista cijeni ruskog plina… ponudili su skoro pa ništa, jer znaju da nemamo nijedne normalne firme koja se time bavi….
Amerikanci hoće nama pomoći, kako da ne:))), to sad ispada : Rusi pomažu Srbiji , nama Amerikanci. Političke gluposti, koje su prevaziđene. Najveća stvar bi bila imati domaću firmu za proizvodnju plina, naravno da funkcionira normalno. Ali i to je kod nas problem, postoje kriminalno-političko intereresne kuhinje … tako da ćemo i dalje plaćati plin po visokoj cijeni….

New Report

Close