HPB ostvario najbolje rezultate u povijesti, evo čemu to mogu zahvaliti

Autor: Poslovni.hr/Hina , 28. veljača 2017. u 12:14
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Uz banku, s dobiti su prošlu godinu završile i ostale članice HPB grupe – HPB Stambena štedionica je ostvarila 3,5 milijuna kuna dobiti, HPB Invest od 1,8 milijuna kuna, a HPB Nekretnine 630 tisuća kuna.

Hrvatska poštanska banka, najveća hrvatska banka u većinskom vlasništvu države, prošle je godine ostvarila 180,2 milijuna kuna neto dobiti, što je čak 46 posto više u odnosu na rezultat iz 2015. godine, pokazuje financijsko izvješće objavljeno u utorak.

Uz banku, s dobiti su prošlu godinu završile i ostale članice HPB grupe – HPB Stambena štedionica je ostvarila 3,5 milijuna kuna dobiti, HPB Invest od 1,8 milijuna kuna, a HPB Nekretnine 630 tisuća kuna. Uz njih, u konsolidiranu bilancu HPB-a je uključen i H1 telekom, u kojem je ta banka u predstečajnoj nagodbi kroz zamjenu potraživanja za ulog stekla vlasnički udio od 58,2 posto, a koji je, kako se navodi u izvješću, klasificiran kao imovina namijenjena prodaji.

Tako konsolidirana dobit na razini grupe iznosi 182,7 milijuna kuna i veća je za 46,4 posto u odnosu na dobit iz 2015. godine. Prošlogodišnja neto dobit, kako ističu iz HPB-a, "predstavlja novi rekord neto profita u korporativnoj povijesti grupe". 

 Neto kamatni prihod na razini grupe za 2016. iznosi 519,4 milijuna kuna i viši je za jedan posto u odnosu na godinu prije, dok je neto prihod od provizija i naknada povećan za 0,2 posto, na 193,5 milijuna kuna.

 Rasla je i ukupna imovine grupe, i to za 12 posto, na 19,8 milijardi kuna.

 U izvješću se ističe da se u strukturi bilance izdvaja rast neto kreditnog portfelja za 11,8 posto, na 11,5 milijardi kuna.

 Primljeni su depoziti istodobno porasli za 11,6 posto, na gotovo 14,8 milijardi kuna.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Da, ovdje dividenda nije presudna. Sitna dividenda od 15-20 kn ne znači nikome ništa, a isplatom veće bi pali ispod adekvatnosti. Svejedno nema razvoja bez ozbiljnog dokapa. A ozbiljnog dokapa nema ako će država inzistirati na zadržavanju većinskog udjela. Adris bi za ulazak u strukturu uz upravljačka prava platio i solidnu premiju od 20-40% na book, bez greške, kao što je bilo na Croatia osiguranju. Samo treba prepoznati stvari.

Ako država bude pametna, ostaviti će dobit u banci da joj ojača poziciju i bonitet.

New Report

Close