Hakom: Optika se isplati u 10 godina

Autor: Bernard Ivezić , 30. prosinac 2012. u 21:59
FTTH povećava prihod po korisniku za barem 26 kuna

Telekomunikacijski regulator dao na javnu raspravu prijedlog o razumnim stopama povrata na kapital investicija u mreže nove generacije.

Telekomunikacijski regulator Hakom procijenio je da se ulaganja u sve oblike mobilne i fiksne infrastrukture u Hrvatskoj, što uključuje i mreže nove generacije poput FTTH (optike do kuće), mogu isplatiti za manje od deset godina.

U prijedlogu odluke o razumnim stopama povrata na kapital, koje je Hakom dao na javnu raspravu prije nego ih počne koristiti za kontrolu cijena, stoji da je razumna stopa povrata u fiksnoj mreži 11,05 posto, a u mobilnoj 11,53 posto. U Hakomu dodaju da se za optičke mreže poput Fiberlanda Hrvatskog telekoma razumna stopa povrata na kapital od 11,05 posto uvećava za 3,63 posto premije rizika.Usporedbe radi, analiza Latora, vodećeg konzultanta u Hrvatskoj za mreže nove generacije opisuje dva scenarija isplativosti FTTH mreža. U pesimističnom scenariju stoji da se FTTH može isplatiti isključivo u razdoblju duljem od osam godina. S druge strane, u optimističnom scenariju investicija u FTTH postaje isplativa već u roku od šest do sedam godina u gradovima i gušće naseljenim područjima, dok za FTTH projekte koji pokrivaju cijelu Hrvatsku, uključujući i nerazvijena područja, povrat se postiže za najviše 11 godina.Ključni parametri isplativosti ulaganja u FTTH, tvrdi Lator, su dodatni prihod po korisniku i broj aktivnih korisnika, dok su troškovi opreme i diskontne stope važne, ali ne presudne. Inače, po pesimističnom scenariju optika bi operaterima mogla povećati prosječan mjesečni prihod po korisniku za 26 kuna, a po optimističnom za 57 kuna.

Komentari (1)
Pogledajte sve

A i Vi u HAKOM-u isto pojma nemate. To dokazuje Vaš “speedtest” kojim se mjeri brzina samo unutar malko veće lokalne petlje u RH. I služi samo za dokazivanje da je nekoga provider DEBELO prevario. Koga zanima kojom brzinom se učitavaju stranice i siteovi unutar RH? Nikoga. A onaj tko koči linkove prema van je – t-lopovcom. A sve nas zanimaju linkovi prema van, i onda kad moji speedtestovi pokazuju latencije i jitter u mreži takav da ti zlo dođe prema Frankfurtu, ili Londonu ( sveučilišne mreže) – vi tvrdite da je to “u redu” – a mreža radi na 1/4 kapaciteta jer je usko grlo – opet t-lopovcom i njihov pipeline prema van.. Jel ima netko tko se kuži u išta u tom HAKOM-u?? Doduše , kad sam Vas zadnji put zvao, morao sam Vam objašnjavati tehnologiju i zašto ADSL radi tako kako radi, i trik sa kontrolnim kanalima…Pfftt…Sve uhljeb do uhljeba u ovoj državi na mjestima na kojima trebaju biti stručnjaci a ne podobnici..

New Report

Close