Petrokemija je u prvih devet ovogodišnjih mjeseci poslovala s gubitkom od 189,4 milijuna kuna, izvijestili su jutros iz te tvrtke.
Nakon 68,1 milijuna gubitka u prvom polugodištu 2013. godine, u trećem tromjesečju gubitak je povećan na 121,3 milijuna kuna, a pokazatelj EBITDA bio je negativan 89,1 milijuna kuna. U usporedbi s istim razdobljem prošle godine, gubitak u trećem tromjesečju 2013. veći je za 30,3 milijuna kuna.
U prvih devet mjeseci ukupni prihodi smanjeni su 12,2 posto, na 1,86 milijardi kuna. Ukupni rashodi manji su za 9,2 posto, te su iznosili 2,05 milijardi kuna. Takav rezultat posljedica je pada potražnje na svjetskom i regionalnom tržištu i s tim povezani pad cijena gnojiva, navodi se u izvješću Petrokemije.
Prihodi od prodaje na domaćem tržištu manji su u prvih devet mjeseci 2013. godine u odnosu na isto razdoblje 2012. godine za 10 posto, a prihodi od izvoza za 13,1 posto.
Manje ostvarenje prodaje na domaćem tržištu odraz je općeg lošeg stanja u poljoprivredi, povećane konkurencije, smanjivanja i kašnjenja u isplati državnih poticaja te nepovoljnih vremenskih uvjeta za proljetnu sjetvu, navodi se u izvješću.
U prvih devet mjeseci 2013. godine Petrokemija je, u odnosu na isto razdoblje prošle godinu, ostvarila približno istu ukupnu razinu proizvodnje (indeks 101,7), ali uz promjenu strukture – šest posto porasla je proizvodnja KAN-a, a smanjena je proizvodnja NPK-a gnojiva.
U tome razdoblju investirano je 54,9 milijuna, što je 14,7 milijuna kuna ili 36 posto više od ostvarene razine u istom razdoblju prethodne godine.
Sadašnja tržišna situacija – odnos cijena svih najvažnijih sirovina i cijena mineralnih gnojiva na domaćem i svjetskom tržištu ukazuju na oprez u predviđanju poslovnih rezultata u preostalom dijelu 2013. i slijedećim godinama, kaže se, između ostaloga u izvješću.
Nedavno je Uprava Petrokemije za financijskog savjetnika za izbor strateškog partnera odabrala Societe Generale, čime je učinjen još jedan korak u procesu privatizacije tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu