Jadranski naftovod d.d. je u godini koju je obilježio snažni globalni i hrvatski gospodarski oporavak nakon recesije izazvane pandemijom Covida-19 zabilježio uspješne poslovne rezultate.
Sljedeća godina na svjetskim energetskim tržištima bit će izazovna jer se očekuje nužno ulaganje značajnih napora kako bi se ponovo postigla u pandemiji narušena ravnoteža između naglo narasle potražnje za naftom i nedovoljno fleksibilne ponude, koja je u uvjetima jako smanjene potrošnje, bila bitno nestabilna.
U takvim se uvjetima očekuje da će cijene nafte, ali i svih ostalih energenata, nastaviti rasti, zbog značajno veće potražnja od ponude.
Ipak, na naftnom tržištu postoje prilike koje mogu uravnotežiti tržište, počevši od očekivanja za obnovu nuklearnog sporazuma između Irana i svjetskih sila, a potom i povećanja američke proizvodnje nafte iz škriljevaca.
U slučaju očekivanih većih tržišnih korekcija otvara se mogućnost preokretanja tržišne strukture iz trenutačnog backwardationa u contango, što bi išlo u prilog i JANAF-u.
U ovakvim okolnostima na naftnom tržištu, JANAF je sklapanjem dugoročnih ugovora osigurao stabilnost poslovanja i prihoda te visoku popunjenost kapaciteta.
Iskustva uspješnog nošenja s izazovima pandemije i oporavka, koji je potom uslijedio, JANAF će nastojati kapitalizirati i na novom poslovnom području diverzifikacijom poslovanja u smjeru zelene tranzicije, procesu kroz kojeg upravo prolaze sve naftne kompanije na svijetu.
Naime, u sljedeću godinu kompanija namjerava ući s novom Strategijom razvoja i tranzicije u razdoblju od 2022. do 2030. s vizijom do 2050., koja se upravo dovršava.
Stoga u 2022. godini očekujemo započeti prve konkretne poteze u dugoročnoj niskougljičnoj preobrazbi nakon koje će se naftna transportno-skladišna kompanija preustrojiti u dugoročno održivu energetsku kompaniju, značajnog proizvođača zelene energije iz obnovljivih izvora.
Stjepan Adanić, predsjednik Uprave JANAF-a