Ako planirate adaptaciju stambenog prostora ili kupujete novi stan, nekoliko savjeta o tome kako prepoznati pravilno i funkcionalno organiziran prostor sigurno će vam pomoći u izboru.
Maksimalno skratiti put
Vjerojatno ste korištenjem svoga životnog prostora već otkrili prednosti i nedostatke. Funkcionalno organiziran životni prostor uvelike će olakšati njegovo korištenje i boravak u njemu učiniti ugodnijim. Pravilan odnos pojedinih funkcionalnih grupa nužan je za kvalitetu stanovanja, a za njegovo postizanje potrebno je slijediti određena pravila. Ulazni prostor treba biti dovoljno velik i po mogućnosti odvojen vratima od ostaloga stambenog dijela zbog unošenja prljavštine i izolacije od vanjske buke. Prirodno osvijetljenje nije nužan uvjet, ali u tom slučaju treba postaviti dobru centralnu rasvjetu. Uz njega je potrebno vezati zahod ili kupaonicu, kao i što kraću komunikaciju prema kuhinji. Tako će se maksimalno skratiti put unošenja namirnica, iznošenja smeća i sl. Ovakva međusobna pozicija rezultira i dobrim dispozicijskom odnosom kuhinje i zahoda, tj. kupaonice gdje se rješavamo tekućeg otpada. Skraćen komunikacijski tok između tih prostorija izravno povećava funkcionalnost i omogućava nesmetane aktivnosti u drugim grupama stambenog prostora. Kuhinja je najčešće povezana s blagovaonicom. U modernim prostornim koncepcijama su kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak jedinstven prostor. Pri tome treba obratiti pozornost na položaj prozora kao i na kuhinjsku ventilaciju kako bi se smanjilo širenje mirisa u prostoru. Idealnu kombinaciju u ovakvoj dispoziciji predstavlja kuhinja, koja se može zatvoriti velikim kliznim vratima. Prema potrebi se ona mogu otvoriti i prostor funkcionira cjelovito. Smještaj ostave uz kuhinju je poželjan, ali ne i nužan. Danas se ostava najčešće rješava ugradbenim ormarima koji su sastavni dio kuhinje. Uz jedinstven prostor kuhinje, blagovaonice i dnevnog boravka je poželjno vezati balkon ili terasu, koji omogućavaju odmor na svježem zraku, blagovanje na otvorenom ili mogućnost obavljanja prljavih kuhinjskih poslova izvan stambenih prostora. Stambeni prostor u kome je pristup kuhinji organiziran kroz dnevni boravak je loš. Stalnim prolascima iz kuhinje prema kupaonici ili drugim prostorijama narušavate mir onih koji se odmaraju u dnevnom boravku ili gledaju televizor. Komunikacijski putovi trebaju uvijek biti organizirani tako da korisnici jedne grupe prostorija ne ometaju druge.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu