Ministarstvo gospodarstva intenzivno razgovara s austrijskim Borealisom i ostalim potencijalnim ulagačima u Petrokemiju oko zauzimanja pozicija u skoroj dokapitalizaciji i vlasničkoj strukturi kutinske kompanije.
Kako se neslužbeno doznaje, Ina participira u razgovorima, a veći angažman u smislu potpore opstanku Petrokemije prije desetak dana najavio je pomoćnik ministrice gospodarstva Zvonimir Novak na konferenciji Večernjeg lista i Poslovnog dnevnika. Novak pri tom nije precizirao o iznosima s kojima bi u procesu participirala država, kao niti o samom modelu, no prema dostupnim informacijama, država ne bi bila sudionik u samoj dokapitalizaciji, nego bi se njezin angažman proveo kroz 'posušivanje' Petrokemijinih dugovanja.
Nužna suglasnost EK
Taj potez na tragu je ispunjenja zahtjeva koje je Borealis postavio u svojoj ponudi, a kojom učešće u dokapitalizaciji uvjetuje prethodnim preuzimanjem dugovanja kutinske tvrtke za kredite banaka. Takvo rješenje morat će, zbog propisa o državnim potporama, dobiti i suglasnost od Europske komisije. Uskoro bi se trebali iskristalizirati novi odnosi snaga između Borealisa, PPD-a, Ine, Janafa i HEP-a, te hoće li s kapitalom u Petrokemiju ući i mirovinci, koji bi svi zajedno trebali prikupiti najmanje 400 milijuna kuna za povećanje temeljnog kapitala tvrtke.
400 milijuna
kuna mora se prikupiti dokapitalizacijom tvornice
Čekanje da se budući strateški partneri usuglase, u Petrokemiji su, pak, iskoristili za iskorak u modernizaciji poslovanja i digitalnoj transformaciji kompanije. S tvrtkom Agrivi jučer je potpisan sporazum o suradnji na području izrade digitalne platforme za potrebe u terenskim ispitivanjima i primjeni proizvoda. "Ovim činom Petrokemija će uhvatiti korak s novim modernim tehnologijama i ući na velika vrata u 21. stoljeće. Bez modernih tehnologija, ali i bez mineralnih gnojiva, neće biti poljoprivredne proizvodnje i hrane", istaknuo je predsjednik Uprave Petrokemije Đuro Popijač.
O financijskoj vrijednosti ugovorene suradnje jučer nije bilo podataka, no Popijač i član Uprave Davor Žmegač napominju kako je sama vrijednost teško procjenjiva, budući da će se osim Petrokemije softverskim rješenjima koje će preuzeti od Agrivija uvezati i OPG-ove, pa će se dogovorena suradnja dalje širiti na Petrokemijine korisnike. Žmegač ističe kako će suradnja s Agrivijem biti dugoročna, a Matija Žulj, direktor Agrivija, suradnju s Petrokemijom vidi izazovom i za svoju tvrtku.
Cilj biti ispred drugih
"Naš cilj je da Petrokemija stekne prednost i bude korak ispred konkurencije. Naša uloga pri tome je da budemo medijator koji će znanje koje Petrokemija ima brzo prenijeti poljoprivrednicima, što će im pomoći da povećaju prinose i poboljšaju svoju proizvodnju", zaključio je Žulj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nešto se događa…..!? Na tabeli portfelja…odjedanput nabavna cijena PTKM -.a………0,00 KUNE?
Pa, otkada ? …………….Obezvrijeđivanje cijene, i prtljanje po portfelju…znači samo jedno……
KUPUJTE!
Država će popušiti dugove i mi skupa s njom.
moj prijedlog je da svoj paket dionica daju gratis a moj koji su unistili prodaju po zlato
zašto jasno i glasno ne piše
država će očistiti pepeo
Uključite se u raspravu