Borovo neće u likvidaciju, država će poduprijeti program restrukturiranja uprave, koji je na sastanku u Ministarstvu gospodarstva u srijedu predstavljen ministrima gospodarstva i rada Ivanu Vrdovljaku i Mirandu Mrsiću te pomoćniku ministra financija Branku Šegonu.
Načelno su poduprli program spašavanja Borova koji bi idućih dana trebao biti predan u sklopu predstečanog postupka. Program, prema riječima predsjednika Nadzornog odbora Borova Stjepana Ćuraja, predviđa rješavanje ukupnih obveza koje premašuju 164 milijuna kuna. Od toga je 60 milijuna kuna duga državi, 50 milijuna bankama, 27 milijuna kuna čine sudski sporovi, a 25 milijuna kuna dug je dobavljačima. Programom se predviđa da država, koja je i 100-postotni vlasnik, otpiše kamate i 30 posto glavnice duga, dok bi ostatak bio pokriven zamjenom za nekretnine. Ostale obveze bile bi reprogramirane, uz godinu dana počeka i mogućnost povrata do najviše deset godina.
Što se nekretnina tiče, Borovo planira za osiguravanje stabilnosti pustiti iz vlasništva nefunkcionalne nekretnine, od vrtića, stadiona, parka i aerodroma. Vrijednost takvih nekretnina prelazi, procjenjuje Ćuraj, 100 milijuna kuna i omogućit će daljnje poslovanje tvrtke koja je već dva desetljeća u konstantnoj blokadi. Deblokada i smanjenje troškova postići će se pripajanjem zdravih poduzeća iz sustava, a idući važan zadatak je i osiguranje sirovine za proizvodnju. Borovu, naime, ne manjka narudžbi, trenutačno proizvode za Francusku, imaju narudžbe za vojsku, te za Konzum, a čak bi mogli pokrenuti i rad u drugoj smjeni. No, zbog teške i neizvjesne situacije ne uspijevaju osigurati novac za sirovine. To će, nadaju se, riješiti sama potpora države.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Prvo headhunteri trebaju naći novu upravu i sve direktore a ne da to radi politika jer inače nema pomoći. Ako ovi nisu ništa napravili do sada što garantira da će sada odjednom nešto napraviti kad im Vlada oprosti dugove. Treba uvesti reda u pogonima, napraviti sistematizaciju radnih mjesta, uvesti koeficijente za radna mjesta a ne kao do sada da direktor određuje tko će imati koliku plaću pa onda imate na ljude na istim mjestima u pogonu sa različitim plaćama. U prodaji treba ukinuti fiksnu plaću i vezati osobni dohodak prema učinku, smanjiti birokraciju, obračun plaća i slične banalnosti dati u outsourcing. S obzirom da raspolažu velikim površinama i velikim brojem zgrada uložiti novac u izgradu solarne elektrane za svoje potrebe i tako smanjiti veliki izdatak za struju i dugoročno riješiti taj problem. Vjerujem da bi bilo struje u konačnici i za prodaju. Ako to mogu pogoni oko Čakovca (Tehnix, Haix i drugi) zašto to ne bi moglo biti napravljeno i u Vukovaru. Ljudima u Borovu nedostaje volje i ideje i zato sve propada i svi čekaju samo pomoć države.
Uključite se u raspravu