Dok Hrvatska bilježi pad cijene nekretnina od 2,6 posto, prema podacima internetskog portala Centarnekretnine, međunarodno tržište nekretnina prošle je godine zabilježilo skroman rast od 0,5 posto, a unatoč lošem stanju na europskim i američkim tržištima predviđanja za 2012. godinu optimističnija su od prijašnjih.
Tako američki CNBC na svojoj internetskoj stranici donosi pregled deset najbržerastućih svjetskih tržišta koja bi trebalo pomnije pratiti. U proteklih pet godina, od 2006. do 2011. godine, upravo su ta nekretninska tržišta bilježila snažan rast i donekle podigla opći sliku zamrlog trgovanja nekretninama. Istraživanje je za CNBC provela konzultantska kuća Knight Frank koja je države rangirala prema petogodišnjem rastu cijena nekretnina. Zanimljivo je da se na ljestvici nalaze i dvije europske zemlje, Švicarska i Norveška. Međutim, na ovoj ljestvici predvodnice su države Istoka, među kojima dominiraju Kina i Hong Kong. I dok je kinesko tržište donekle napuhano državnim poticajima, pa ovih dana čitamo kako u Kini niču prazni gradovi u kojima nitko ne kupuje nekretnine, financijski pokazatelji za najmnogoljudniju zemlju na svijetu i dalje su impozantni. Na ljestvici se nalazi i jedna velika američka država – Kanada, te kao svojevrsna anomalija Kolumbija. Zanimljivo je kako na ljestvici nema puno zemalja iz skupine BRIC (izuzetak je Kina), što također ukazuje na svojevrsni trend jer većina bogataša iz tih država nekretnine radije kupuje u inozemstvu.
1. Kina – 110,9 posto
Kina je najzanimljivije svjetsko tržište nekretnina. Cijene stambenog prostora u Pekingu i Šangaju u prosjeku iznose između 17.000 i 19.000 dolara po četvornome metru, a u proteklih pet godina rasle su za više od 110 posto. Strahovi od nekretninskog balona prisili su vladu da u proteklih dvije godine donosi niz mjera, od dizanja kamate do ograničenja na kupnju stambenog prostora za domaće stanovništvo. Te su mjere dovele do pada cijena u veljači ove godine od 0,1 posto.
2. Hong Kong – 93,7 posto
Cijene nekretnina u Hong Kongu su među najvišima u svijetu, a kao financijsko središte svijeta ovaj grad drži i stalni stabilni rast cijena nekretnina. Prema procjenama stručnjaka, svaki treći od 10 ugovora o prodaji nekretnina u Hong Kongu sklopljen je s kineskim državljanima. Zbog uvođenja dodatnih nameta na kupnju nekretnina rast cijena kuća u 2011. godini iznosio je svega 11,3 posto (u 2010. iznosio je 20,1 posto), a na godišnjoj razini cijene su rasle umjerenih 6,7 posto. Prodaja luksuznih kuća vrijedna 1,29 milijuna dolara rasla je u veljači za 23,6%.
3. Izrael – 54,5 posto
Izrael drži treće mjesto najboljih nekretninskih tržišta od 2009. kada su cijene skočile 21 posto. U 2011. godini rasle su za 16 posto, stoji u istraživanju Knight Franka. Visoke cijene nekretnina dovele su do lanjskih protuvladnih prosvjeda, koji su, čini se, bili uspješni pa je čak zabilježen i kratkoročan pad cijena od 1,2 posto. Samo u ožujku ove godine broj izdanih hipotekarnih kredita u Izraelu je rastao za 14 posto.
4. Singapur – 50.5 posto
Prema istraživanju Knight Franka, najskuplje nekretninsko tržište u Aziji bilježi cijene stambenog prostora u gradovima od 25.600 dolara po četvornome metru. Rastu tržišta nekretnina pridonijeli su niski porezi te povećan broj useljenika proteklih godina. Prema istraživanju Citigroupa, stranci čine trećinu stanovnika Singapura te posjeduju 18 posto nekretnina. Među strancima najveći kupci su Kinezi koji drže 30 posto stranih nekretnina.
5. Kolumbija – 39,4 posto
Kolumbija je jedina južnoamerička država na ovoj ljestvici, a kako je lani zabilježila rast gospodarstva od 4 posto te stranih investicija od 30 posto (4,2 milijarde dolara), rastu nekretninskog tržišta naviše je pridonio rast srednje klase. Prema raspoloživim državnim podacima, cijene nekretnina rasle su u 2011. za 3,2 posto, a u 2012. u prvom tomjesečju čak 19 posto.
6. Tajvan – 30,1 posto
Iako je cijena nekretnina rasla kroz proteklih pet godina za 30 posto, lani je Tajvan zabilježio pad cijena od 4,1 posto, što je posljedica lanjskog uvođenja tzv. poreza na luksuz, a pod njega podliježu i nekretnine. Naime, sada porez na nekretnine iznosi 10 posto, a podiže se na 15 posto ako se nekretnina proda u prvoj godini kupnje. Porez se ne odnosi na nekretnine u kojima vlasnici žive tako da više pogađa investitore i strane državljane.
7. Kanada – 28,7 posto
Za razliku od susjednoga nekretninskog tržišta u Sjedinjenim Američkim Državama kanadsko bilježi rast od 8,6 posto i oporavljeno je od financijske krize iz 2008. godine. Samo u ožujku u odnosu na veljaču dovršeno je 10.000 novih stambenih jedinica. Država Ontario povećala je u ožujku ove godine količinu građevinskih radova za 50 posto, ponajviše zbog dolaska velikog broja stranih investitora.
8. Norveška – 28,7 posto
Norveška je uz Švicarsku jedina europska zemlja na ovoj ljestvici, a zahvaljujući nafti i predviđanju rasta gospodarstva u 2012. od 2,7 posto građani Norveške sve više ulažu u nekretnine. Tako su cijene nekretnina u ožujku 2012. porasle za čak 6,8 posto. Rastu prodaje nekretnina pogoduju i izrazito niske kamatne stope na kredite. Cijene nekretnina u gradu Stavangeru na zapadnoj obali porasle su u pet godina čak 92 posto.
9. Malezija – 28,5 posto
U zadnjem tromjesečju prošle godine cijene nekretnina u Maleziji su rasle 6,6 posto prema istraživanju Knight Franka, a prosječna cijena četvornog metra stambenog prostora iznosi 5000 dolara. Budući da je ekonomski rast države lani iznosio 5 posto ,povećala se i potražnja za boljim stambenim prostorima posebice onima koji imaju bazen. Samo prošle godine u Kuala Lumpuru dovršeno je 11 elitnih zgrada koje imaju 29.000 stanova, a u 2012. trebalo bi biti dovršeno još 2599 stanova.
10. Švicarska – 27,5 posto
Kao mjesto s najskupljim gradovima za život te nekim od najljepših nekretnina na svijetu Švicarska je u proteklih pet godina doživjela pravi nekretninski bum. Jačanje nacionalne valute dodatno je potaknulo rast cijene nekretnina. Indeks cijena nekretnina koji je lani objavio UBS bio je u zadnjem tromjesečju 2011. najviši u 20 godina. Prosječna cijena najskupljega četvornog metra iznosi 31.900 dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu