Grupa Končar je u prvom polugodištu ove godine ostvarila neto dobit u iznosu od 33,1 milijun kuna, što je gotovo 2,5 puta više u odnosu na isto razdoblje lani, kada je iznosila 13,3 milijuna kuna, pokazuju podaci iz financijskog izvješća tvrtke objavljenog u srijedu.
Poslovanje Grupe u prvih šest mjeseci, kako se navodi, obilježila je pojava pandemije izazvane virusom Covid-19 na svim tržištima na kojima je prisutna.
“Unatoč takvim izvanrednim okolnostima, posebice za vrijeme ‘lockdowna’ tijekom ožujka, travnja i djelomično svibnja, ostvareni su bolji poslovni rezultati u odnosu na prethodnu godinu”, ističu iz tvrtke.
Ukupno ostvareni konsolidirani prihodi iznose 1,4 milijarde kuna te su veći za 154 milijuna kuna ili 12,1 posto. Rast bilježe i prihodi od prodaje proizvoda i usluga, za 11,1 posto, na 1,34 milijarde kuna.
Na domaćem tržištu ostvareni su prihodi u iznosu od 443,8 milijuna kuna, što je rast od 7,7 posto. Prihodi od prodaje proizvoda i usluga na inozemnom tržištu ostvareni su u iznosu od 897,4 milijuna kuna, i viši su 12,8 posto.
U ukupnim prihodima od prodaje proizvoda i usluga udio izvoza iznosi 67 posto.
Najznačajniji izvoz ostvaren je na tržištu Švedske, 124,5 milijuna kuna ili 13,9 posto ukupnog izvoza. U Njemačku je izvezeno roba i usluga u iznosu od 103,2 milijuna kuna ili 11,5 posto ukupnog izvoza, u Austriju 69,1 milijun kuna ili 7,7 posto, Gvineju 46,3 milijuna kuna ili 5,2 posto od ukupno ostvarenog izvoza.
Ukupni rashodi Grupe u prvom su polugodištu bili 1,38 milijardi kuna ili 10,7 posto više u odnosu na šest mjeseci prošle godine.
Od 15 društava koja posluju unutar Grupe,13 društava poslovalo je pozitivno, dok je u dva iskazan gubitak.
U prvom polugodištu su društva Grupe Končar ugovorila novih poslova u iznosu od 1,48 milijardi kuna, od čega je 421,2 milijuna kuna za domaće tržište, a 1,06 milijardi kuna za izvoz.
U komentaru predsjednika Uprave Gordana Kolaka među ostalim se navodi kako su napravljene procjene poslovanja do kraja godine te se očekuje da će prihodi od prodaje biti veći za otprilike 4 posto u odnosu na ostvarenje 2019. godine.
Kako se u najvećem broju društava ciklus ugovaranja i proizvodnje odvija u duljem vremenskom razdoblju, mogući negativni utjecaj uzrokovan koronavirusom na poslovanje Grupe prije svega ovisi o duljini krize, kazao je.
Napominje i da u ovom trenutku nije moguće u dovoljnoj mjeri procijeniti i kvantificirati poslovne posljedice u narednoj i sljedećim godinama.
“Prioriteti Grupe u razdoblju pred nama prije svega su zaštita zdravlja i sigurnost zaposlenika uz nastavak održivog poslovanja. Osigurana likvidnost, stabilna bilanca, niska razina zaduženosti te dobra ugovorenost za iduće razdoblje zasigurno će olakšati suočavanje s daljnjim posljedicama krize”, navodi Kolak u komentaru poslovnih rezultata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Firma koja ima bilancu vrijednu preko 2 milijarde kuna ima ovako komicni komicni profit i to je uspijeh? Mozda je D.Bago postavio visoke standarde rezultata…..uglavnom mizerija od firme i uprave.
Uključite se u raspravu