Dioničari dali suglasnost za prodaju TDR-a

Autor: Poslovni.hr , 14. srpanj 2015. u 14:54
Foto: Jurica Galoić / Pixsell

Sredstva ostvarena transakcijom upotrijebit će se za daljnje materijalno i vrijednosno…

Na današnjoj sjednici Glavna skupština Adris grupe dala je suglasnost na Ugovor o kupoprodaji poslovnog udjela u društvu TDR d.o.o., dionica u društvu iNovine d.d., dionica u društvu Opresa d.d. i dionica u društvu Tisak d.d. i njegovih priloga (Ugovora o prijenosu poslovnog udjela u društvu TDR d.o.o., Ugovora o prijenosu dionica u društvu iNovine d.d., Ugovora o prijenosu dionica u društvu Tisak d.d., dvaju Ugovora o posebnim obvezama Kupca, Ugovora o tranziciji). Ovim ugovorom osigurava se zadržavanje proizvodnje i radnih mjesta u Kanfanaru. Sredstva ostvarena transakcijom upotrijebit će se za daljnje materijalno i vrijednosno jačanje Adris grupe.

Podsjetivši da je Glavna skupština u siječnju ove godine obvezala Upravu TDR-a da razmotri različite strateške opcije za dugoročnu održivost TDR-a, uključujući i prodaju, predsjednik Uprave Adris grupe, mr. Ante Vlahović je, uz ostalo, rekao: „Ovom transakcijom zadržali smo proizvodnju i radna mjesta u Kanfanaru. Sredstvima ostvarenim od transakcije omogućujemo Adrisu daljnja ulaganja (do 2017 više od četiri milijarde kuna!), čime na jedinstven način dovršavamo transformaciju tvrtke. Jedan posao kojemu više nismo mogli dodavati vrijednost ugradili smo, i financijski i vrijednosno, u nove održive poslove u kojima već ostvarujemo zapažene rezultate. To je najbolje jamstvo da, u racionalno-ekonomskom smislu i u ime budućnosti novih naraštaja naših zaposlenika i zajednice u cjelini, podržimo ovu transakciju. Svako drugo rješenje koje ne bi bilo u funkciji dioničara, radnika, lokalne i šire zajednice, meni kao gospodarstveniku i čovjeku ne bi bilo prihvatljivo.“

Obrazlažući prošlogodišnje poslovne rezultate i plan poslovanja za ovu godinu, istaknuto je kako je makroekonomsko okruženje u kojemu Adris grupa posluje i dalje iznimno nepovoljno. Svjedočimo već šestoj godini krize: Hrvatska se nalazi u proceduri prekomjernog deficita, BDP je za 13 posto niži u usporedbi s 2008. godinom, maloprodaja je niža za 20 posto, a industrijska proizvodnja za 18 posto. Nezaposlenost iznosi rekordnih 20 posto, čime se Hrvatska svrstala na treće mjesto u EU-u, iza Grčke i Španjolske. Nezaposlenost mladih iznosi alarmantnih 50 posto, što znači da gospodarstvo ne može apsorbirati najvitalniji dio stanovništva. Nema naznaka poboljšanja, zbog malog tržišta, niske razine optimizma domaćih potrošača i ulagačke nesigurnosti nema novih investicija. Adrisove tvrtke prisiljene su stoga na snažniji zaokret prema inozemnim tržištima. Adris u svom proizvodno-turističkom segmentu ostvaruje 53 posto prihoda od prodaje roba i usluga na inozemnim tržištima, od čega približno 60 posto na zahtjevnom EU tržištu. U posljednjih šest godina Adris je, unatoč krizi, ostvario prosječnu godišnju stopu rasta izvoza od gotovo sedam posto. U 2014. godini ostvaren je ukupni prihod u iznosu od 5,48 milijardi kuna, a poslovni prihod iznosio je 4,89 milijardi kuna. Prihod od prodaje robe i usluga iznosio je 4,46 milijardi kuna. Na domaćem tržištu ostvareno je 2,75 milijardi kuna, a na inozemnim 1,71 milijarda kuna. Dobit prije oporezivanja iznosi 402 milijuna kuna, a neto dobit 351 milijun kuna. U rezultat je uključeno i 138 milijuna kuna pripadajućeg negativnog rezultata Croatia osiguranja zbog visokih troškova restrukturiranja.

Komentirajte prvi

New Report

Close