‘Diokijev stečaj bio bi brzo gotov jer je cijela imovina pod Hypo bankom’

Autor: Suzana Varošanec , 04. srpanj 2013. u 12:39
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Dioki je zatražio da se u njegovome predstečajnome postupku prolongira zakonski rok od 120 dana.

Dioki je zatražio od savjetodavnoga vijeća, posebnoga tijela pri Ministarstvu financija za odluke u predstečajnim postupcima, da u njegovome predstečajnome postupku prolongira zakonski rok od 120 dana, a koji je određen za završetak postupka. U suprotnom slijedi stečaj. 

Traži se nešto duži rok budući da je predstečajni postupak za Dioki ionako pri kraju, a pojavile su se određene izvanredne okolnosti, izjavio je predstečajni povjerenik Mladen Janiška.

Prema njegovim riječima, Diokiju 14. srpnja ističe rok u kojem je trebalo dovršiti  predstečajni postupak, pa ako plan do tada ne bi bio usvojen – alternativa bi bila stečaj. Zato je i glasovanje o izmijenjenome Planu financijskoga restrukturiranja zakazano nekoliko dana uoči toga – 11. srpnja.

"Ročište koje je bilo predviđeno za 11. srpnja za glasovanje vjerovnika o izmijenjenome planu prema zahtjevu Diokija trebalo bi se pomaknuti zbog izvanrednih okolnosti za 40 dana. Iako Dioki nije posebno objasnio razloge zašto se traži odgoda, čini se da je sve potaknuto promjenama vezanim uz glavnog razlučnog vjerovnika – Hypo banku u Klagenfurtu", kaže Janiška.

Potvrdio je da se Dioki u svojem podnesku pozvao na mogućnost produženja zakonskog roka koji ukupno može iznositi "starih"  120 dana plus dodatnih 90 dana, i to temeljem recentnih izmjena i dopuna Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagobi koje su objavljene u Narodnim novinama br. 81/13. 

Janiška nadalje upozorava da predstečajna nagodba za Dioki nema smisla ako Hypo banka ostane kod svojih hipoteka. Drži da je usvajanje plana upitno sve dok se Hypo banka definitivno ne odluči ide li na odvojeno namirenje, dakle na ovrhe i dražbe, ili pak pristaje da se toga odrekne – što onda znači da se nekretnine na kojima ta banka ima zasnovana razlučna prava mogu staviti u funkciju nastavka poslovanja Diokija.

A isti je slučaj, tvrdi on, i kod Dine. 

Zanimljivo je da je kod Diokija trenutačno postupak zapeo zato što je nastupila viša faza u kojoj ne odlučuje Hypo banka u Zagrebu, nego matična banka u Klagenfurtu. Ona je zahvaćena procesom velikih promjena vezanih uz poslovanje. Prethodna uprava Hypo banke navodno je prihvatila da ne ide u ovrhe i prodaje nekretnina koje su važne za nastavak poslovanja Diokija, no sad je na potezu novi direktor koji, prema Janiški, izgleda ima niz novih konzultacija.

Kako se kod Diokija kao ljučni problem pojavljuje pitanje kako vratiti stare dugove iz budućega poslovanja, a Hypo banka je upisana kao hipotekarni vjerovnik na svim nekretninama u Zagrebu te isto tako i na nekretninama u Omišlju na Krku, jasno je da je ključ sudbine te tvrtke u rukama Hypo banke.  No, bez  odluke Hypo banke doći će pod upitnik i plan za Dinu koji je usvojen, upozorava Janiška.  

Od Crodux plina u vlasništvu Ivana Čermaka, potencijalnog strateškog partnera Diokija i Dine, Janiška navodi da on još nije dobio zatražena očitovanja. U Čermakovoj ponudi stoji i preuzimanje Diokija i preuzimanje Dine što je logično, tvrdi povjerenik, jer su Dioki kao tvrtka – majka i Dina kao njegova kćer povezani i vlasnički i jamstveno, a u pozadini i jedne i druge kompanije je Hypo banka kao hipotekarni vjerovnik. Neslužbeno se doznaje da je Čermak na sebe preuzeo reguliranje odnosa s Hypo bankom u Klagenfurtu.

Trenutačnu situaciju on opisuje ovako: "Postoje dileme, čekamo odgovore, vjerovnici stalno zovu, zanima ih trebaju li doći na glasovanje 11. srpnja. Odgovor ne znam. Čeka se odluka savjetovnoga vijeća. No mogu reći sljedeće: ako Dioki završi u stečaju, taj će postupak biti jako brzo gotov jer je cijela imovina pod Hypo bankom. A gašenje te proizvodnje moglo bi izazvati velike potrese!"  

Komentirajte prvi

New Report

Close