Rasplet vlasničkih, poslovnih i vjerovničkih odnosa u Diokiju i njegovoj tvrtki Dini Petrokemiji, konačno postaje jasnije, vodi prema stečaju. Prvi je put to de facto priznao i ministar financija Slavko Linić, ključni član Vlade koji je godinu dana zagovarao spašavanje Diokija i Dine. Na upit o sudbini tih tvrtki nakon odlaska turskog Caliskana, novinarima je u Varaždinu kazao da je “vrlo teško očekivati daljni opstanak Petrokemije”.
U obje tvrtke cure rokovi predstečajne nagodbe, a mali tračak nade radnicima i zapravo još uvijek većinskom vlasniku Robertu Ježiću, koji bi i nakon modela nagodbe koji je na stolu trebao zadržati devet posto dionica, pruža Linićeva potvrda da se pregovara s vlasnikom Croduxa Ivanom Čermakom i za Dioki i za Dinu. No, posve je jasno da bi i Čermaku stečaj osigurao znatno bolju poziciju u preuzimanju pogona koji ga interesiraju i bez sadašnjih neraščišćenih odnosa. Ministar Linić ograđuje se i tvrdi kako Vlada nema uvida u pregovore, a Ježić je za informacije o tim pregovorima bio nedostupan.
U međuvremenu radnici gube strpljenje. Jučer je prosvjedovalo tristotinjak onih koji su u Diokiju prihvatili otkaz od Nove godine i još čekaju ispunjenje ugovorenih isplata zaostalih plaća, a svi radnici najavljuju za idući tjedan dolazak pred Vladu. Sutra se sastaje i NO Dine kako bi prihvatio ostavke Caliskanove Uprave, a predsjednik NO-a sindikalac Predrag Mihaljević rezignirano kaže: “Ne znamo hoćemo li ikoga postaviti jer bez novog investitora ništa više nema smisla. Vremena više nema, a ako nema ni investitora, posve je izgledan stečaj, s kojim su svi na gubitku”.
Tajni pregovori
Dolezil se dva puta sastao sa Nijemcima
U pregovore za Dinu, doduše posredno, preko sindikata, pokušala je ući i njemačka tvrtka Cassona SE. Riječ je o tvrtki uvrštenoj na Frankfurtsku burzu koja se bavi ulaganjima u projekte s prirodnim resursima, primarno u najam polja prirodnog plina i sirove nafte. Svoj interes za Dinu iskazali su Upravi Diokija u Zagrebu, gdje su dva puta prošloga tjedna razgovarali s Leom Dolezilom, v. d. predsjednika Uprave. O tim razgovorima, međutim, vjerovnici nisu informirani, kao ni resorna ministarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Šta nemaju nikakvu inovativnu ideju kao Fižulić? Kod njega nema ni NO,on to sve sam. …
Znaci ako autorica ovog clanka kaze da firme idu u stecaj onda je to tako…gotova stvar.
Dajte molim vas…
Još jedan neuspjeh Kukuriku Vlade ?
Jesu li Turci prevarili Vladu ?
Jel Vlada pokušala prevariti Turke i radnike Dine ?
Turci uzeli 5 miliona eura i otišli s Krka :
http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/243972/Turci-naplatili-5-mil-eura-jamstva-i-napustili-Dinu-Petrokemiju.html#.USKYpKWEyCk [tportal.hr]
…ovako nešto očekujem i kod Dalekovoda…samo još ne znamo strateškog stečajnog kupca…
…ovako gledajući Linićeve predstečajne nagodbe doživjet će neuspjeh,jer predstečajne nagodbe nisu za prezadužene tvrtke …
…naime, takve su zrele samo za jedan smjer…čim se to shvati,bit će manje bolno za sve…
Uključite se u raspravu