Štete će biti, no Hrvatska će zabranu izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Rusku Federaciju proći manje bolno od većine članica Europske unije s obzirom na učinak koji bilježimo u trgovanju na tom tržištu.
Od 1,5 milijardi dolara zarađenih na izvozu hrane u 2013. Rusija je donijela 20 milijuna. Trendovi, prema podacima Hrvatske gospodarske komore, nisu bolji ni u prvom kvartalu 2014. Izvoz hrane ukupno je donio 378 milijuna dolara, na Rusiju otpada 3,2 milijuna.
Predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin ispunio je u četvrtak obećanje “o osveti”. Na sankcije EU uzvratio je jednogodišnjim embargom na uvoz hrane iz članica EU, SAD-a, Kanade, Australije i Norveške. Koje su tvrtke izravno pogođene Putinovim dekretom i koliko bi konkretno mogla iznositi šteta pitali smo u Hrvatskim izvoznicima (HIZ).
“Nažalost popis naših izvoznika po zemljama izvoza od svibnja 2013. nije nam dostupan jer se prema Zakonu o službenoj statistici to smatra pojedinačnim podatkom koji DZS ne smije dalje ustupati.
Posljedica toga je da nismo u mogućnosti izraditi bilo kakve procjene, nemamo točnih podatka koji su izvoznici i s kojim proizvodima prisutni na kojim tržištima”, kaže tajnica HIZ-a Kristina Gaća i dodaje kako raspolažu samo podatkom o tvrtkama koje imaju dozvolu ruske Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor, što je uvjet za izvoz na rusko tržište. To su Belje, Cromaris, Ostrea, Podravka, PIK Vrbovec, Sardina i Vindija. U Vindiji kažu da ne izvoze u Rusiju.
Ni u Agrokoru nisu zabrinuti jer “koncern do sada nije izvozio značajnije količine poljoprivrednih proizvoda na rusko tržište pa spomenute sankcije neće imati izravni utjecaj na poslovanje.” Optimisti su i u Atlantic grupi koja je, otkrivaju, u prvoj polovici 2014. na tržištu Rusije i ZND-a ostvarila 5,6 posto svojih prihoda bilježeći rast od 2 posto u odnosu na isti period lani.
“Posljednja najava o uvođenju protusankcija vezanih uz uvoz hrane obuhvaća kategorije proizvoda koje nisu u dijapazonu našeg poslovanja na području Rusije i ZND-a. Iako opća klima teško može pogodovati, poslovanje Atlantic Grupe i dalje nije neposredno na udaru sankcija, uvjereni su.
Podravka je, odgovaraju iz Koprivnice, već prije pokrenula pripreme i razradila model kojim namjerava poništiti eventualne negativne efekte, no nisu pripravni otkriti o čemu se konkretno radi.
Premda još nemaju listu proizvoda za koje se uvodi embargo u Podravci kažu da analiziraju što bi sve moglo biti zahvaćeno zabranom uvoza na rusko tržište gdje uz prehrambeni izvoze i asortiman Belupa, te godišnje u prosjeku na tom tržištu ukupno ostvare oko 100 milijuna kuna prihoda.
10 najvećih hrvatskih izvoznika u Rusiju 2013.
- Podravka
- JGL
- Hrvatski duhani
- Koestlin
- Genera
- PIK Vrbovec
- Špurijus
- Poljoprivredni institut Osijek
- BC Institut
- Stella Mediterranea
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.nahebali smo…..
a sad o slobodnoj trgovini, bez carina na uvoznu robu nitko ni A
Otkad smo u EU imamo više ograničenja nego kad smo bili izvan.
Kada će napokon netko reći da je ulaz u EU velika pogreška 25% hrvatskog naroda?
Zato se meni zatresu gaće, čim izadjem iz mora i to po nekoliko puta dnevno.
Strašan taj EU.
lp
[/quote]
Bravo plavi.
Pazi da od straha ne ostaneš bez gaća.
Jedino pozitivno je to što nema turista pa možeš izaći i uči nekoliko puta a da ti nitko ne zasmeta.
Ja sam se preporodio što gužve nemaaaaaaaaaa.
nahebali smo…..
a sad o slobodnoj trgovini, bez carina na uvoznu robu nitko ni A
Otkad smo u EU imamo više ograničenja nego kad smo bili izvan.
Kada će napokon netko reći da je ulaz u EU velika pogreška 25% hrvatskog naroda?
Zato se meni zatresu gaće, čim izadjem iz mora i to po nekoliko puta dnevno.
Strašan taj EU.
lp
@ k-peter ,
misliš , ono , oni su 100 godina iza nas pa ćemo imate mir i moći ćemo izvoziti u Rusiju ?
Je li vrijeme za preseljenje i otvaranje proizvodnih pogona u BiH?
Uključite se u raspravu