Badel 1862 ostvario je prvi put nakon gubitaka u posljednje dvije godine u 2011. operativnu dobit od 7,75 milijuna kuna. Prema jučer objavljenim privremenim rezultatima poslovanja za prošlu godinu na Zagrebačkoj burzi, kompanija se oporavlja, a Srđan Oreb, glavni direktor, izvješćuje kako je dobit značajna jer je “društvo zbog teških poslovnih okolnosti i započetog restrukturiranja prethodno ostvarivalo velike gubitke”.
Prošle je godine kompanija imala znatan rast prodaje i na domaćem tržištu vrijednosna realizacija porasla je četiri posto, a u izvozu 13. Najveći rast na hrvatskom tržištu bilježe jaka alkoholna pića, zatim bezalkoholni program te trgovačke robe. U izvozu Badel 1862 najbolje je prodavao svoja vina, čiji plasman je povećan lani čak 22 posto u odnosu na godinu prije. Međutim, okosnica izvoza i dalje su jaka alkoholna pića s udjelom od 75 posto, dok se u prodaji vina unatoč snažnom izvoznom iskoraku i dalje 86 posto prihoda ostvaruje na hrvatskom tržištu. Uprava namjerava ubuduće sve raditi kako bi povećala izvoz vina za što su već kažu stvorene pretpostavke. Riječ je o ugovoru o “joint-ventureu” koji je Badel 1862 potpisao s kineskim partnerom početkom ove godine radi osnivanja zajedničke tvrtke. Kompanija je u prošloj godini povećala pet posto prihode od prodaje i ostvarila 308,6 milijuna kuna za razliku od godinu prije kada su bili 295 milijuna kuna. Pri tomu je prodaja na domaćem tržištu veća 4 posto, a na inozemnom 13 posto. Ukratko, ukupan prihod bio je u 2011. 339,3 milijuna kuna, a godinu prije 308,5 milijuna. Istodobno su rashodi smanjeni za 33,5 milijuna ili 9 posto u odnosu na prijašnju godinu. Uprava posebice naglašava kako je rezultat iz osnovne djelatnosti pozitivan i iznosi 7,75 milijuna kuna i u odnosu na onaj iz prethodne godine bolji je za više od 64 milijuna. Istodobno navode kako se prilikom usporedbe rezultata u posljednje dvije godine treba uzeti u obzir da su u 2010. poslovali bez tzv. trošarinskog broja. Stoga su prihodi od prodaje i troškovi sirovina i materijala uvećani za određenu vrijednost. Isto tako podsjećaju da su na poslovne prihode utjecale i procijenjene vrijednosti u vinograd Korlat. Uprava nadalje upozorava da na konačan rezultat za prošlu godinu mogu utjecati i čimbenici kao što su rezervacije za bonuse kupcima, moguće nepriznavanje dijela prihoda zbog uloženih žalbi, otpis obveza u zastari, nekonkurentne zalihe, troškovi po avansima itd. Uprava poručuje kako su zbog dugotrajnosti vlasničkog restrukturiranja prema kojem država s Kapitalnim fondom ima više od 76 posto temeljnoga kapitala djelomično reprogramirani krediti poslovnih banaka. U 2012. zato treba nastaviti s financijskim restrukturiranjem kod poslovnih banaka uz stabilizaciju redovnog poslovanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu