Adria od stečaja do izvoznika ribljih konzervi

Autor: Božica Babić , 04. studeni 2012. u 22:01
Zakup je spasio i brojne ribare, kooperante Adrije i Badurinine Ostree/PIX

Badurina s partnerom namjerava Ostreu i Adriju združiti u tvrtku s prihodom većim od 400 milijuna kuna.

U Adriju sam ušao da sačuvam sve ono što sam do sada napravio. Da nisam povukao taj potez, problema uskoro ne bi imala samo Ostrea, moja tvrtka za preradu ribe, već i brojni ribari, kooperanti Ostree i Adrije.

Ušao sam u projekt i da se ne uruši ribarstvo Zadarske županije, iza kojega je duga tradicija, pojašnjava svoju odluku Neven Badurina koji je na pet godina zakupio kompleks zadarske tvornice Adria, čime je tvrtka izbjegla stečaj. Preuzeo je, kaže, velik rizik, no volje i znanja ima pa je uvjeren da će to biti vrlo uspješna priča. U projektu Adria Badurina nije sam, partner mu je zadarski poduzetnik Jadranko Lisica. S kakvom ozbiljnošću su ušli u tvrtku iza koje se vuku mnogi repovi i veliki dugovi svjedoče i podatkom da su svu osobnu imovinu stavili u zalog. Naime, ukupne obveze Adrije prema bankama, dobavljačima, radnicima i državi iznose gotovo 90 milijuna kuna. To što je Adriju zakupila tvrtka Adria Zadar 1, koju je s Lisicom osnovao još u veljači 2009., ne skriva zakulisne motive, tvrdi Badurina.

Zakup je samo prva faza projekta, planovi su mnogo ambiciozniji. Ostrea i Adria bit će združene u tvrtku čiji će prihod prelaziti 400 milijuna kuna. Sadašnju godišnju proizvodnju 25 milijuna konzervi namjeravaju povećati na 40 milijuna te od Adrije stvoriti izvoznika koji će na strana tržišta plasirati do 80 posto proizvodnje. Mnoga postrojenja treba modernizirati, a za početak će tri milijuna eura uložiti u novu hladnjaču. Treba im, ocjenjuje, godinu dana da Adriju preustroje prema svojim zamislima i nakon niza godina ponovno pokrenu punu proizvodnju. Badurina ne želi iznositi cijenu transakcije, ali ni ostale detalje iz ugovora kojim se iz Adrije povukao dosadašnji vlasnik Miodrag Lacić, koji je držao 83,55 posto dionica, tek kaže da su posao s bankarima i ostalim vjerovnicima uglavnom već odradili.

Na obostrano zadovoljstvo završeni su i razgovori s Podravkom, najvećim domaćim kupcem Adrijinih ribljih konzervi. Badurina i Lisica ugovorom su prihvatili obvezu da će podmiriti sva dugovanja Adrije, i prema bankama i dobavljačima i prema radnicima. Adria je, prema podacima poslovnog izvješća dostavljenog Fini, 2010. zaključila sa 149,8 milijuna kuna prihoda, na domaćem tržištu prodano je konzervi za 136,5 milijuna, a gubitak je iznosio 7,2 milijuna kuna. Prošle je godine prihod pao na samo 86,4 milijuna kuna, na domaćem je tržištu ostvarena prodaja u vrijednosti 79,5 milijuna, gubitak tvrtke povećao se na 16 milijuna kuna.

Posrtanje

Razloge zna samo Lacić

Što je bio razlog da Adria poslovno posrne, znano je samo Miodragu Laciću. On je donedavno bio vlasnik i Jadran ribe koju je, prema detaljima sudskog registra, prodao tvrtki Navitas Šibenik iza koje stoji ruski kapital. Iz poslovnih izvješća moguće je pak iščitati da su u 2010. obveze Adrije prema bankama iznosile 34,4, a prema dobavljačima 44,5 milijuna kuna. U 2011. kreditna zaduženja rasla su na 38,5 milijuna, dok su obveze prema dobavljačima pale na 25,5. Obveze za poreze i doprinose rasle su sa 4,7 milijuna u 2010. na 15,9 mil. kuna u 2011., stoji u izvješću dostavljenom Fini.

Komentirajte prvi

New Report

Close