Poslovni dnevnik 25. travnja u Domu kulture Fužine (Dr. Franje Račkog 19, Fužine) organizira stručnu konferenciju „Održiva budućnost kontinentalne i ruralne Hrvatske?“. Domaćin konferencije je Općina Fužine, poznata gorska rivijera, koja u ovoj godini slavi 150 godina turizma, što je svrstava u jednu od najstarijih turističkih destinacija u Hrvatskoj.
Važnost poticanja gospodarskih aktivnosti u kontinentalnim i ruralnim područjima Hrvatske nužan je preduvjet promišljanja daljnjeg razvoja zemlje.
Vlada Republike Hrvatske tu strategiju provodi kroz brojne zakone, od Zakona o brdsko-planinskim područjima, Zakona o potpomognutim područjima do Zakona o financiranju lokalne i regionalne samouprave koji bi trebali poticati sve segmente koji mogu generirati gospodarski rast.
Razvojni makroekonomski pokazatelji za kontinentalnu Hrvatsku pokazuju stabilan, ali sporiji rast u usporedbi s primjerice obalnim područjima zemlje. Gospodarstvo kontinentalne Hrvatske karakterizira manja raznolikost sektora i veća ovisnost o tradicionalnim industrijama poput poljoprivrede i šumarstva. Ruralna Hrvatska suočava se s izazovima depopulacije, nedostatka infrastrukture i ograničenim pristupom tržištu rada. Usporedba makroekonomskih pokazatelja ova dva područja može pružiti važan uvid u potrebe za prilagodbom politika kako bi se potaknuo održivi razvoj i smanjile regionalne nejednakosti. Nadalje, analiza ovih pokazatelja ključna je za donošenje informiranih odluka o investicijama i razvojnim strategijama na lokalnoj i nacionalnoj razini.
S ciljem poticanja diskusije o daljnjim perspektivama i potencijalima razvoja te politikama i alatima koji su primjenjivi za održivi rast navedenih područja, ali i isticanjem primjera dobre prakse, Poslovni dnevnik u suradnji s Općinom Fužine organizira konferenciju „Održiva budućnost kontinentalne i ruralne Hrvatske?“ koja će se održati 25. travnja u Domu kulture Fužine.
Okupljanjem relevantnih sugovornika kroz panel diskusije cilj je razmotriti ekonomske, društvene, demografske i kulturološke aspekte koji utječu na razvoj hrvatske unutrašnjosti i ruralnih područja.
Domaćin konferencije je Općina Fužine, poznata gorska rivijera, koja u ovoj godini slavi 150 godina turizma, što je svrstava u jednu od najstarijih turističkih destinacija u Hrvatskoj.
Fokus Općine Fužine je na ravnomjernom razvoju, demografskoj obnovi, održivosti, socijalnoj inkluzivnosti i razvoju standarda življenja u ruralnom, planinskom području. Turistički su usmjereni na razvoj strategija koje potiču cjelogodišnji turizam
Prijem sudionika
Pozdravna obraćanja
Petar Mamula, zamjenik župana Primorsko-goranske županije
Iva Novak, ravnateljica Uprave za strateško planiranje i koordinaciju EU fondova Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU
Panel 1: Budućnost kontinentalne Hrvatske? - gospodarstvo, investicije, turizam, “pametna sela”
1. Kako iskoristiti prirodne resurse kontinentalne Hrvatske za poticanje gospodarskog rasta?
2. Koje su najveće prepreke za razvoj ruralnih područja u Hrvatskoj i kako ih prevladati?
3. Kako potaknuti investicije u kontinentalnu Hrvatsku i potaknuti poduzetništvo?
4. Na koji način obrazovanje može doprinijeti razvoju gospodarstva u ruralnim područjima?
5. Koje dodatne mjere treba poduzeti kako bi se potaknula infrastrukturna ulaganja u kontinentalnu Hrvatsku?
6. Kontinentalni turizam bilježi uspjehe u brojnim regijama. Može li zdravstveni kontinentalni turizam biti nova razvojna niša?
7. Pametna sela trend su u Europi. Vidi li Hrvatska u tome priliku i što nam je za to potrebno?
Predviđeni sugovornici:
David Bregovac, načelnik Općine Fužine
Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije
Iva Novak, ravnateljica Uprave za strateško planiranje i koordinaciju EU fondova, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU
Matija Posavec, župan, Međimurska županija
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU
Panel 2: Održiva revitalizacija: Demografija, radna snaga i ruralna budućnost Hrvatske
1. Kako privući mlade ljude da ostanu i rade u ruralnim područjima Hrvatske? Strana radna snaga?
2. Kako unaprijediti obrazovanje i osposobljavanje radne snage s ciljem suzbijanja depopulacije?
3. Koje fiskalne ili financijske poticaje treba uvesti kako bi se potaknulo doseljavanje u manje naseljena područja Hrvatske?
4. Kako digitalizacija i rad na daljinu mogli utjecati na sprječavanje depopulacije u ruralnim krajevima? Remote working...
5. Brendiramo li dovoljno kontinentalnu Hrvatsku?
Predviđeni sudionici:
Ratimira Ajduk, načelnica Sektora za demografiju i migracije
Josip Brozović, načelnik Općine Mrkopalj
Bojana Petrić, načelnica Općine Donji Vidovec
Marin Majnarić, direktor Pilane Vrata
dr. sc. Gordana Nikolić, dekanica Veleučilišta PAR
Središnji državni ured za demografiju i mlade