IT sektoru nedostaju softverski inženjeri i stručnjaci za AI

Autor: Poslovni dnevnik , 20. prosinac 2024. u 07:18
Neusklađenost obrazovnih programa s potrebama industrije dodatno produbljuje probleme u IT sektoru Crne Gore/Shutterstock

Crnogorski IT sektor već ima veliki utjecaj na tržište rada, a njegova ekspanzija će se nastaviti.

Crnogorskom sektoru informacijskih tehnologija, u uvjetima sve veće integracije u globalno tržište, najviše nedostaju softverski inženjeri, stručnjaci za umjetnu inteligenciju i strojno učenje te programeri mobilnih aplikacija, pokazuje analiza Privredne komore (PKCG).

Direktor Sektora za obrazovanje PKCG Mladen Perazić najavio je da IT sektor već ima veliki utjecaj na tržište rada, a njegova ekspanzija će se nastaviti iu budućnosti.

“Analize koje smo proveli u suradnji s tvrtkama iz ovog sektora ukazuju na kontinuirani rast potražnje za kvalitetnim i stručnim kadrom”, rekao je Perazić, prenosi RTCG.

Strukovno obrazovanje
Komora je uključena u provedbu nekoliko međunarodnih projekata iz područja strukovnog obrazovanja, a Perazić je posebno istaknuo EmployVET čiji je cilj uspostaviti učinkovitije modele uključivanja poslodavaca u izgradnju strukovnog obrazovanja koji će adekvatnije odgovoriti na promjene u tržište rada.

Nedostatak praktičnog iskustva

Kao jednu od najvećih prepreka navode nedostatak praktičnog iskustva među kandidatima, što otežava pronalazak radne snage.

Pozvao je sve poslodavce da doprinesu stvaranju kvalitetnih obrazovnih programa za brže uključivanje učenika u radne procese.

Vršiteljica dužnosti ravnateljice Uprave za digitalno gospodarstvo i tehnološki razvoj Marijeta Barjaktarović Lanzardi istaknula je važnost informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT) za razvoj gospodarstva i obrazovanja, istaknuvši kako se svakim danom pojavljuju novi zahtjevi za te sektore.

Kao ključni korak istakla je usvajanje reformske agende Crne Gore u sektoru jačanja ljudskih potencijala, uz strategiju pametne specijalizacije i analizu obrazovnih programa. “Naše polazište su konzultacije s onima kojima su te vještine zaista potrebne”, kazala je Barjaktarović Lanzardi.

Naglasila je kako cilj nije samo odgovoriti na trenutne potrebe gospodarstva, već i uvesti globalno priznate vještine koje će dodatno ojačati konkurentnost domaćeg gospodarstva.

Predstavljajući rezultate istraživanja, tajnica Odbora za ICT PKCG Nada Rakočević kazala je da je ono provedeno na uzorku od 57 kompanija i pokazuje ključne podatke o najtraženijim IT zanimanjima i kretanjima na tržištu.

Prema njezinim riječima, analiza pokazuje da je trenutno najdominantnije zanimanje programski inženjer, što potvrđuje i 66,7 posto odgovora ispitanika. Osim njih, među vrlo traženim profilima su programeri mobilnih aplikacija, kao i inženjeri umjetne inteligencije i strojnog učenja, koji zauzimaju značajno mjesto interesa na tržištu.

Kao jednu od najvećih prepreka pri zapošljavanju navodi nedostatak praktičnog iskustva među kandidatima, što otežava pronalazak adekvatne radne snage. “Neusklađenost obrazovnih programa s potrebama industrije dodatno produbljuje ovaj problem, a sve je izraženiji nedostatak specijaliziranog kadra za područja poput cyber sigurnosti i cloud infrastrukture”, rekao je Rakočević.

Rast konkurentnosti
Izvršna direktorica Znanstveno-tehnološkog parka Valentina Radulović istaknula je kako ova analiza predstavlja ključni korak u rješavanju problema, zahvalivši gospodarstvenicima na odazivu i doprinosu.

“Cilj je doprinijeti jačanju konkurentnosti IT industrije i cjeloživotnog učenja. Ključni nalazi ne iznenađuju – potrebno nam je više stručnjaka, doškolovavanje, prekvalifikacija i praktično iskustvo”, rekla je Radulović.

Komentirajte prvi

New Report

Close