Voditelj Grupe za integrirane mikrosustave (čipove) na Elektrotehničkom fakultetu (ETF) u Podgorici Nikša Tadić rekao je za Dan da se radi na projektu otvaranja laboratorija za čipove, za što se trenutno razgovara s nekoliko potencijalnih investitora iz Crne Gore.
Proizvodnja integriranih mikrosustava u Podgorici, koji se inače koriste u svim oblastima života i rada, jer gotovo da nema elektrotehničkog uređaja bez njih, bila bi od izuzetnog značaja ne samo za Sveučilište Crne Gore, već i za državu.
Pionirski poduhvat
Laboratoriji ovog tipa postoje već desetljećima u Europi, ali ne i u zemljama u okruženju. Tadić je napomenuo da u ovom trenutku ne može precizirati kada će laboratorij početi s radom. “U ovom trenutku mogu reći da su u tijeku razgovori s nekoliko potencijalnih investitora iz Crne Gore.
Inicijativa za otvaranje Laboratorija za integrirane mikrosustave na ETF-u u Podgorici prva je inicijativa u Crnoj Gori koja se temelji na zakonskoj mogućnosti koja je na snazi od lipnja 2020. godine, a koja omogućava da poslovni subjekt koji uloži novac u inovativni projekt bude oslobođen plaćanja poreza na dobit u punom iznosu investicije.
Duljina razgovora s potencijalnim investitorima ovisit će, između ostalog, o iznosu novca koji je potencijalni investitor spreman uložiti, kao i o brzini kojom će nadležni u Vladi Crne Gore dati garancije za oslobađanje od poreza na dobit u punom iznosu investicije”, kaže Tadić.
Osim njega, tim koji radi na ovom projektu čine izv. prof. dr. Milena Erceg, asistentica Danila Petričevića i Marina Banović, savjetnica za ekonomska pitanja rektora UCG.
Na pitanje kakve bi koristi od ovog projekta imali UCG i država, odnosno građani, Tadić objašnjava da bi se osnivanjem ovog laboratorija stvorili uvjeti za samostalan znanstveno-istraživački rad, kao i rad na inovativnim projektima u oblasti poluvodičkih integriranih tehnologija bez potrebe za korištenjem resursa stranih institucija.
“Na ovaj način bi se građanima Crne Gore omogućila potencijalna financijska korist od znanstveno-istraživačkog i inovativnog rada u području poluvodičkih integriranih tehnologija koji bi se odvijao u okviru laboratorija, odnosno u tvrtkama za dizajn integriranih sklopova koje bi bile povezane s njim.
Time ulaganje države u obrazovanje mladih postiže svoju svrhu, visokoobrazovani građani Crne Gore koji su profesionalno orijentisani ka vrhunskim tehnologijama ostaju da žive i rade u Crnoj Gori, čime će se državi vratiti uloženo u njihovo obrazovanje.
Uspostava laboratorija omogućit će stvaranje infrastrukture za pokretanje inovativnih projekata u Crnoj Gori u području poluvodičkih integriranih tehnologija, koji će se realizirati kako u samom laboratoriju, tako i u tvrtkama za projektiranje integriranih sklopova koje se u narednom razdoblju očekuju u Crnoj Gori”, ističe Tadić.
Važnost projekta
Prema Tadićevim riječima, projekt je važan za UCG iz najmanje dva razloga, a prvi je aktivno uključivanje kapaciteta ovog laboratorija u nastavni i znanstveno-istraživački proces u području projektiranja poluvodičkih integriranih sklopova i elektroničkih sustava visokog stupnja složenosti.
Kako dodaje, drugi razlog je aktivno uključivanje kapaciteta ove laboratorije u proces suradnje na inovacijskim projektima u oblasti poluprovodničkih tehnologija s tvrtkama iz Crne Gore i inozemstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu