Na Zagrebačkoj burzi zasad nema važnijih korporativnih vijesti koje bi pobudile veću aktivnost investitora, pa se u ponedjeljak očekuje nastavak razdoblja vrlo niske likvidnosti uz stagnaciju Crobex indeksa.
Svih sedam analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, očekuje danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks oslabio je prošloga tjedna za 0,37 posto, na 1.831 bod, a Crobex10 za 1,13 posto, na 1.040 boda.
Redovni promet iznosio je 42,5 milijuna kuna, što je otprilike 7,5 milijuna manje nego tjedan dana prije. Uz to, ostvareno je i dva milijuna kuna u blok prometu dionicom HT-a, po cijeni od 160 kuna.
Ta dionica bila je u redovnom trgovanju najlikvidnija, s 5,7 milijuna kuna prometa. Cijena joj je oslabila 0,39 posto, na 157,88 kuna.
"U proteklome tjednu trgovanje su obilježili prodajni pritisci, zbog čega su Crobexi oslabili drugi tjedan zaredom. Likvidnost je bila izuzetno skromna – redovni dionički promet dnevno je dosezao svega 6,8 milijuna kuna, što je najmanje od studenoga 2013. godine. Pritom je u petak promet bio ispod 3 milijuna kuna, najniži u zadnjih nekoliko godina", kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Uz HT, najveći promet ostvaren je protekloga tjedna dionicom Zagrebačke banke, 3,4 milijuna kuna, a cijena joj je pritom porasla 1,6 posto, na 35,96 kuna.
Nešto veći promet, 2,7 milijuna kuna, ostvaren je i redovnom dionicom Adrisa, a cijena joj je stagnirala nadomak 375 kuna. Promet iznad 2 milijuna kuna bio je ostvaren i dionicom Podravke, a njezina je cijena ojačala 0,65 posto, na 309 kuna,
Među gubitnicama izdvajaju se dionice Kaštelanskih staklenika, s padom cijene za 9,9 posto, zatim Magme, za 7,4 posto, Genere, za 6,9 posto, te Tehnike, za 5,2 posto.
Od dobitnica ističu se dionice Varteksa, s rastom cijene za 6,7 posto, Hotela Maestral, za 6,45 posto, Badela, za 5,2 posto, i Petrokemije, za 3,8 posto.
"Na domaćem tržištu trenutno nema važnijih korporativnih vijesti koje bi pobudile veću aktivnost investitora, pa je vjerojatan nastavak razdoblja niske likvidnosti", ističe Špoljar.
A na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 1,1 posto, na 17.573 boda, dok je S&P 500 porastao 0,7 posto, na 2.031 bod. To je treći tjedan zaredom kako su ti indeksi porasli i dosegnuli nove najviše razine u povijesti.
Međutim, na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 0,4, a pariški CAC 1,0 posto. Londonski FTSE ojačao je, pak, 0,3 posto.
"Američki burzovni indeksi dosegnuli su tijekom prošloga tjedna nove rekordne razine uslijed špekulacija da su makroekonomski pokazatelji SAD-a, prije svega s tržišta rada, dovoljno snažni da se prebrodi slabljenje aktivnosti u eurozoni", navodi Špoljar.
Kako dodaje, i nešto bolji od očekivanja poslovni rezultati kompanija daju razloga za daljnji rast američkih indeksa.
"No, na europskim burzama prevladao je prošli tjedan negativni sentiment, ponajviše pod utjecajem podatka o slabijoj od očekivanja njemačkoj industrijskoj proizvodnji u rujnu te općenito zabrinutosti oko gospodarske situacije u eurozoni", navodi Špoljar.
Za nove smjernice investitori će danas pratiti objavu podatka o industrijskoj proizvodnji u Italiji, a potom u srijedu podatke s tržišta rada u Britaniji i o industrijskoj proizvodnji u eurozoni, zaključuje Špoljar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu