Na Zagrebačkoj burzi Crobexi i danas bilježe tek neznatne promjene, jer uz nisku likvidnost i nemaju snage za znatnije pomake, pri čemu se nešto više trguje tek dionicom HT-a, dok je najveća dobitnica dionica Lošinjske plovidbe.
Crobex indeks bio je oko podneva u minusu 0,06 posto, na 1.759 bodova, a Crobex10 0,02 posto, na 990 bodova.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 2,4 milijuna kuna, te je bio otprilike 200.000 kuna manji nego jučer u ovo doba.
„Na domaćem tržištu Crobexi i danas stagniraju, jer uz tako nisku likvidnost i nemaju snage za znatnije pomake“, kaže Siniša Gašparević, investicijski savjetnik u Sektoru riznice i investicijskog bankarstva Banke splitsko-dalmatinske.
Po tehničkoj analizi, Crobex se i dalje nalazi u kanalu između 50-dnevnog pomičnog prosjeka, koji mu predstavlja otpor na 1.780 bodova, i 20-dnevnog pomičnog prosjeka, koji mu je podrška na 1.760 bodova, navodi Gašparević.
„Probijanjem razine od 1.740 bodova nastupio bi negativni trend, moguće i oštar pad, dok bi probijanjem razine od 1.780 nastupio pozitivni trend“, ocjenjuje Gašparević te dodaje da mu se čini kako tržište još traži dno.
Jedina s milijunskim prometom zasad je dionica HT-a, čija je cijena ojačala 0,67 posto, na 173,33 kuna.
Slijedi dionica Lošinjske plovidbe, s prometom od 493.000 kuna. Po skoku cijene za 33,4 posto, na 79,19 kuna, najveća je dobitnica.
U vrlo skromnom trgovanju, po gubitku izdvaja se dionica Diokija, s padom cijene za gotovo 10 posto, na 4,87 kuna, uz promet od svega 37.000 kuna.
Od poslovnih vijesti, Atlantic Grupa je danas izvijestila da je s Unileverom potpisala ugovor kojim u Hrvatskoj i Sloveniji preuzima distribuciju jednog od najvećih svjetskih proizvođača robe široke potrošnje.
Ugovor je, promatrajući ukupnu godišnju vrijednost prodaje portfelja na ovim dvama tržištima, vrijedan ukupno 32 milijuna eura.
Dionica Atlantic grupe oko podneva bila je u plusu 0,15 posto, na 699 kuna, uz promet od 37.000 kuna.
U međuvremenu, Državni zavod za statistiku objavio je danas prvu procjenu prema kojoj je promet od trgovine na malo, u listopadu, prema kalendarski prilagođenim podacima realno pao za 0,4 posto u odnosu na isti lanjski mjesec.
To je manji pad nego što se očekivalo. Četiri makroekonomista, koja su sudjelovala u anketi Hine, u prosjeku su očekivala pad potrošnje u listopadu za 1,5 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene pada kretale su se u rasponu od 0,8 do 3,5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu