Loša gospodarska situacija, sve manje likvidnosti i učestala delistiranja kompanija domaće tržište kapitala već godinama drže u svojevrsnoj agoniji. U tom kontekstu, ni prvo tromjesečje nije donijelo vidljivije pomake nabolje. Prema kvartalnom izvješću Zagrebačke burze objavljenom u četvrtak, dionički promet unutar knjige ponuda od 712 milijuna kuna na godišnjoj je razini manji za 22 posto.
Nekad 20 puta više
Sličnu razinu pada bilježi i promet strukturiranim proizvodima, odnosno certifikatima. Pozitivnu vrijednost jedino bilježi promet obveznicama koji je sa 90 milijuna kuna za 44 posto veći nego u prvom tromjesečju prošle godine. Kada se sve zbroji, sveukupni promet od 1,1 milijardi kuna za sedam je posto manji nego lani. Svemu tome treba pridodati i četiri kompanije koje su povukle svoje dionice s burze.
44posto
više iznosio je promet obveznicama u prvom tromjesečju 2014. godine
Sve to daleko je od "dana ponosa i slave" iz pretkrizne 2007. godine. Tada je samo u prvom tromjesečju ukupni promet iznosio sada bajkovitih 20,6 milijardi kuna, a dionički promet gotovo pet milijardi kuna. S obzirom da zarađuje od naknada na promet, sadašnje razine prometa opravdano postavljaju pitanje može li Zagrebačka burza uopće koliko-toliko normalno poslovati.Član Uprave Zagrebačke burze Tomislav Gračan kaže kako poslovanje Burze od početka svog mandata nastoje ekonomizirati. "U tome smo u posljednje četiri godine u velikoj mjeri i uspjeli, smanjivši troškove za 10-ak milijuna kuna na godišnjoj razini", tvrdi Gračan.
Ne mogu sami
Predsjednik Uprave OTP Investa Darko Brborović smatra kako burza ne može mnogo sama učiniti u smanjenju efekata negativnog trenda. "Nastavak negativnog trenda prometa na burzi odraz je sveukupnih prilika u društvu. Uz pad BDP-a i posljedični pad raspoloživog dohotka građana, na sve manje promete svakako ima utjecaja i neobrazovanost šireg sloja građana o ulaganju u vrijednosnice. Osim toga, sve više tvrtki odlazi s burze. Mislim da je ZSE već jako puno učinila kako bi koliko-toliko spriječila još veći pad prometa, i to od uvođenja trgovanja certifikatima, pa do organizacije edukativnih seminara", smatra Brborović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.veliki skok bi burza doživjela kad bi se uprava delistirala.
oni u ovoj krizi kad nema prometa drže 300 dionica u blackoutu-posebnom režimu gdje ih nitko ne trguje jer je sistem dražbe osmišljen da opljačka male investitore.
samo da sve iz posebnog stave u redovan režim promet bi skočio 30%.
a opcije su ipak viša matematika za njih i skdd.pa tek prije 100 godina su se počeli trgovati na zapadnim burzama.[emo_zacudjen]
umjesto dosadne kuknjave krizu shvatite kao priliku
Uključite se u raspravu