Zarada na dionici Leda može biti čak 18 posto

Autor: Tin Bašić , 10. listopad 2013. u 17:27
Vremenski uvjeti utjecali se na slabiju prodaju sladoleda/Željko Lukunić/PIXSELL

Ulagači su u dokapitalizaciji plaćali 8000 kuna za jednu dionicu, što bi značilo da su sada u minusu u odnosu na tržišnu cijenu.

Dionica Leda svojim bi ulagačima, barem onima koji sada kupe dionicu, u idućih godinu dana mogla donijeti zaradu od 18,6 posto.  Prema posljednjoj analizi austrijske Erste grupe, dionica domaćeg proizvođača sladoleda i smrznutih proizvoda za 12 mjeseci bi mogla iznositi 9418 kuna.

Trenutna vrijednost na Zagrebačkoj burzi kreće se oko 7935 kuna. "Blago smo smanjili ciljanu cijenu dionice od prošle analize sa 9705 na 9418 kuna, prvenstveno zbog naše revizije za 2013. godinu kojom ulagačima i dalje preporučujemo prikupljati ovu dionicu", stoji u analizi Erstea koju je napisao Davor Špoljar. Dionica Leda je krajem prošloga mjeseca ušla u sastav indeks CROBEX10 koji čine najatraktivnije dionice na tržištu. Od kada se povećao broj dionica Leda koje su raspoloživa za slobodnu prodaju (free float) nakon dokapitalizacije krajem prošle godine, dionice su ušle i u sastav indeksa CROBEX. 

Prvi s dva specijalista
"S težinom od 9,6 posto, Ledo drži petu poziciju u indeksu, što je neznatno manje od dionice Končara koja ima težinu od deset posto", stoji u analizi. Ledo je od kraja prošle godine postao investitorima s burze zanimljiva kompanija budući da je pojačao svoje aktivnosti na ZSE. Dionice su prešle na kotaciju više, s Redovitog tržišta na Službeno, angažirana su i dva specijalista za održavanje likvidnosti (market maker) – Erste banka i Raiffeisen banka. Značajno je i to što je Ledo bio prva kompanija na domaćem tržištu kapitala s dva market makera te četvrta sa specijalistom uopće. Inače Erste i RBA su bili zajednički voditelji izdanja dokapitalizacije Leda u kojoj je krajem 2012. prikupljeno oko 100 milijuna eura svježeg kapitala.

Ta je dokapitalizacija, odnosno njezina najava, uzrokovala i navalu investitora, pogotovo špekulante. Zbog toga je u posljednjih nekoliko mjeseci dionica pod određenim pritiskom. "Međutim, najvećih šest dioničara, od kojih su većina mirovinski fondovi, nisu smanjili svoje udjele. neki su naprotiv i povećali broj dionica u portfelju. Ako se to tako nastavi ili čak pojača, dosadašnji trend pada dionice mogao bi se promijeniti", piše Špoljar. Ulagači su u dokapitalizaciji plaćali 8000 kuna za jednu dionicu Leda, što bi značilo da su sada u minusu, ako se promatara sadašnja cijena na burzi. No, taj minus od oko 65 kuna nedavno je poništila isplaćena dividenda od 118 kuna po dionici. 

Značajan tržišni udio
Špoljar ističe da su ove godine vremenski uvjeti utjecali na slabiju prodaju sladoleda, no taj manjak prihoda nadoknadili su povećani priljevi novca u segmentu smrznute hrane. "Međutim, promjena u asortimanu uzokovala je pad marži za ovu godinu zbog čega smo morali promijeniti procjene dobiti za ovu godinu", piše Špoljar. Ipak, bez obzira na to, kompanija i dalje ima značajan tržišni udio i u Ersteu očekuju da će se iduće godine, zbog racionalizacije troškova, stabilizirati i marže. 

Komentari (4)
Pogledajte sve

***zarada “može biti čak 18%”, ali nemora… u životu smo svašta bili, ali naivci nikad

“čak 18 posto”?! pa to je malo bolje oročenje iz starih vremena. zašto bi netko kupovao dionice za pišljivih 18 posto??? [emo_zacudjen]

treba todi keša da poplaća sve veća dugovoanja

Koga danas možeš navuć na kupovinu dionica?

New Report

Close