Zagrebačka burza isplaćuje dividendu nakon 16 godina

Autor: Domagoj Puljizović , 08. svibanj 2024. u 12:52
Predsjednica Uprave Zagrebačke burze Ivana Gažić/I. Kralj/PIXSELL

ZSE nagrađuje dioničare s pet euro centi iz ostvarenog profita u prošloj godini.

Po prvi put u 16 godina Zagrebačka burza (ZSE) isplatit će dividendu svojim dioničarima što označava njezin povratak na put profitabilnosti.

Kako je istaknuto u pozivu na Glavnu skupštinu zakazanu za 11. lipnja, 196 dioničara Burze može očekivati isplatu dividende od pet euro centi po dionci iz neto dobiti od 136.203 eura ostvarene u prošloj godini. Preostali dio dobiti bit će upućen u zadržanu dobit.

Značajan je to korak za Zagrebačku burzu koja se od 2009. godine borila s posljedicama globalne financijske krize kada su prethodne dobiti korištene za pokrivanje gubitaka, a dioničari nisu primali dividendu.

Ivana Gažić, koja je na čelu Zagrebačke burze već 14 godina, na uspjeh se na osvrnula i objavom na društvenoj mreži LinkedIn.

“Toliko smo postigli i Zagrebačku burzu učinili regionalnim centrom izvrsnosti. Po prvi put u gotovo dva desetljeća Zagrebačka burza isplatit će dividendu dioničarima. Ovo je potvrda marljivog rada i predanosti cijelog našeg tima i članova našeg Nadzornog odbora”, istaknula je predsjednica Uprave pa zahvalila suradnicima na “nepokolebljivoj predanosti” kao i na tome što su svoju “mantru izvrsnosti pretvorili u stvarnost”.

Pozitivan signal ulagačima

‘Isplata dividende je svakako pozitivan znak za ulagače, a u ovom konkretnom slučaju je znak da Burza ima održivo i solidno poslovanje u zahtjevnim okolnostima’, kaže Gažić.

Ohrabruje prvi kvartal
Ukupan broj dionica Zagrebačke burze iznosi 2.317.850, a deset najvećih dioničara drži njih 1.585.334, odnosno 68,4 posto svih dionica, od čega su preostale 732.516 dionice u vlasništvu ostalih dioničara (32 posto).

Iako je, u kontekstu domaćeg tržišta kapitala, posrijedi dobra vijest, Gažić ne bi najavljenu isplatu nazvala “povijesnom”, kazala je za Poslovni dnevnik. “Ne bismo ovu isplatu nazvali povijesnom, jer ih je bilo i ranije, doduše u zaista dalekoj prošlosti, 2008. godine. Međutim, isplata dividende je svakako pozitivan znak za ulagače, a u ovom konkretnom slučaju je znak da Burza ima održivo i solidno poslovanje u zahtjevnim okolnostima u kojima posluje.

Ova je dividenda znak dugogodišnjeg pažljivog raspolaganja našim resursima, a bitno je naglasiti da smo u međuvremenu vlastitim sredstvima djelomično financirali akviziciju 100 posto Ljubljanske i 30 posto Makedonske burze”, naglasila je predsjednica Uprave ZSE.

Kao i ostale europske burze, i ZSE suočava se s manjkom novih izdanja, dok potencijalnih investitora ima zaista mnogo, dodala je. “Na prevladavanju manjka ponude upravo radimo kroz izradu strategije za razvoj hrvatskog tržišta kapitala u koju je uključeno cijelo tržište, te Ministarstvo financija i Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga. Nadamo se da će niz mjera koje se upravo definiraju stvoriti dodatne ulagačke prilike za naše građane”, poručila je Gažić.

136,2

tisuće eura dobiti ostvarila je ZSE u 2023.

Zagrebačka burza objavila je ohrabrujuće rezultate za prvo tromjesečje 2024. godine. Grupa je ostvarila ukupne poslovne prihode od 964.700 eura, što je za 14,4 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Prihodi od prodaje povećali su se za 17,5 posto na 646.500 eura, pri čemu su ključnu ulogu imali veći prihodi od provizija i članarina, potaknuti rastom prometa vrijednosnim papirima.

Ukupni poslovni rashodi bili su nešto viši u odnosu na prošlu godinu, ali su i dalje ostali na razini koja omogućuje ostvarivanje dobiti. Dobit iz redovnog poslovanja iznosila je 121.700 eura, što je značajan preokret u odnosu na gubitak od 20.000 eura u istom razdoblju prošle godine. Ukupna sveobuhvatna dobit Grupe Zagrebačke burze iznosila je 101.000 eura, a operativna dobit prije amortizacije bila je pozitivna i iznosila 165.700 eura, prema financijskim rezultatima za prvi kvartal tekuće godine.

Pad prometa u travnju
Kada je riječ o isplati deset najvećih dioničara, RR One Capitalu s gotovo deset posto udjela bit će isplaćeno 11.577,65 eura, jednako kao i Financijskoj agenciji (Fina) te mirovinskom fondu PBZ Croatia osiguranje. Na račun Interkapitala, koji ima devet posto udjela, sjest će 9987,5 eura, Baktunu s osam posto odlazi 9123,90 eura, dok će Europskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), koja drži pet posto dionica, biti isplaćeno 6000 eura.

U travnju je donekle zaustavljen pozitivan sentiment koji je vladao prethodnih mjeseci s padom Crobexa od 1 posto, na 2826,29 bodova. Promet dionicama unutar knjige ponuda pao je za 45,2 posto, a ukupni promet za 46 posto. Jedini pomak prema plusu ostvarili su ETF-ovi, kojima je trgovano 24 posto više, i trezorski zapisi sa 48 posto boljim prometom. U travnju je najviše trgovano dionicama Valamar Riviere, Zagrebačke banke, Ericssona Nikola Tesla, Končar D&ST-a te Podravke.

Komentirajte prvi

New Report

Close