Vlada je jučer prihvatila nacrt prijedloga izmjena i dopuna Zakona o tržištu kapitala kojim se u domaće zakonodavstvo, uz ostalo, prenose regulatorna rasterećenja iz europskog paketa oporavka u segmentu tržišta kapitala (Capital Markets Recovery Package, CMRP).
To, primjerice, uključuje uvođenje novog, kraćeg prospekta, tzv. prospekta EU-a za oporavak, uz koji će se pružiti prilika izdavateljima za povećanje kapitala do čak 150% u narednih godinu dana. Kako objašnjavaju u Hanfi, u tu će se svrhu mijenjati i zahtjevi o minimalnim informacijama koje prospekt za oporavak mora sadržavati za donošenje investicijskih odluka.
Kako je prepoznata potreba MSP-ova za svježim kapitalom, rasterećenje će olakšati pristup tržištu kapitala i omogućiti alternativni pristup kapitalu, kažu.
S obzirom na različitu rizičnost kreditnih institucija i investicijskih društava za koja su se prema (do)sadašnjim odredbama primjenjivala ista pravila, po novom se propisuje jedinstveni inicijalni kapital investicijskih društava u ovisnosti o investicijskim uslugama i aktivnostima koje obavljaju.
Ono što je važno, u odnosu na trenutno važeći zakon to ne bi trebalo implicirati potrebu povećanja inicijalnog kapitala. U cilju zaštite malih dioničara, pak, dodatno se uređuje postupak povlačenja dionica s uređenog tržišta.
Iznos pravične naknade i od revizora potvrđeni elaborat o procjeni fer vrijednosti dionice izdavatelj će ubuduće morati u cijelosti učiniti dostupnim svim dioničarima i objaviti najkasnije pet dana prije dana glavne skupštine na kojoj se odlučuje o povlačenju.
Nadalje, u okviru jačanja zaštite korisnika investicijskih usluga predlaže se obveza registracije za promociju financijskih usluga za sve koji izravno komuniciraju s potencijalnim klijentima. Jednake uvjete za pravo na promotivne aktivnosti osim samog investicijskog društva i vezanog zastupnika, ubuduće će imati i tržišni posrednici.
Uza sve, za izdavatelje se po novom ukida obveza godišnjih objava podataka o stjecanju i držanju vlastitih dionica jer se u praksi pokazalo da se s time nije postizala dodatna transparentnost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu