Vrijednost dionica na skrbničkim računima u prva je tri mjeseca ove godine porasla za 3,83 milijarde kuna. Prema posljednjim podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva vrijednost dionica na računima čiji vlasnici nisu poznati, odnosno skrivaju se iza računa neke banke, iznosi 108,28 milijardi kuna.
Riječ je o 32 posto od ukupne vrijednosti svih deponiranih papira u SKDD-u.Krajem prošle godine, na skrbničkim računima bilo je 104,22 milijarde kuna vrijednih dionica. U ožujku prošle godine, pak, na toj vrsti računa bilo je pohranjeno 100,66 milijardi kuna dionica, što znači da se skrivenim vlasnicima u posljednjih godinu dana vrijednost dionica povećala nešto više od osam milijardi kuna. Podaci SKDD-a pokazuju da je istovremeno, tržišna vrijednost svih izdanih dionica u Hrvatskoj na kraju ožujka iznosila 246,46 milijardi kuna, a kada se pridodaju obveznice, zapisi i ostali vrijednosni papiri, vrijednost ukupno 1113 papira iznosi gotovo 340 milijardi kuna.
Promjena strukture
Riječ je o ukupnom rastu od gotovo pet posto u prvome tromjesečju, odnosno za 16 milijardi kuna. Samo dionice povećale su vrijednost za 11,81 milijardu. Na godišnjoj razini, u odnosu na kraj ožujka lani, njihova je tržišna vrijednost povećana za 11,4 posto ili 25,2 milijarde kuna. S druge pak strane, tržišna kapitalizacija vrijednosnica na Zagrebačkoj burzi u prvom je tromjesečju porasla je za 10,8 milijardi kuna na 138,59 milijardi. Dakle, nešto više od 220 dionica koje su uvrštene na ZSE "zaslužno"je za 73,8 posto rasta ukupno 950 dionica koje su deponirane u SKDD-u. U usporedbi sa stanjem s kraja ožujka prošle godine, tržišna vrijednost svih vrijednosnih papira povećana je za gotovo 11 posto, odnosno za gotovo 33,5 milijardi kuna. U posljednjih godinu dana, malo se izmjenila struktura vlasnika domaćih dionica. Došlo je do smanjenja udjela koji u vlasništvu nad vrijednosnim papirima koji imaju domaće fizičke i pravne osobe, uz istodobni rast udjela stranih vlasnika.
Stranci povećali udio
Krajem ožujka ove godine u vlasništvu domaćih fizičkih osoba bilo je, mjereno tržišnom vrijednošću, 7,84 posto vrijednosnica, dok je udio domaćih pravnih osoba bio 50,56 posto. Riječ je o 171,43 milijarde kuna vrijednih dionica u rukama fondova, banaka, osiguravajućih kuća i slično. Usporede li se ti podaci s podacima s kraja trećeg mjeseca lani, udio domaćih fizičkih osoba smanjen je za 0,55 postotnih bodova, a udio domaćih pravnih osoba za 2,04 postotna boda. Istodobno, udio stranih osoba u čijem su vlasništvu hrvatski vrijednosni papiri povećan je za 1,2 postotna boda, na 28,03 posto. Strani ulagači su tako na kraju prošloga mjeseca bili vlasnici 95,03 milijarde kuna domaćih dionica, a prošle godine taj je iznos bio nešto više od 82 milijarde kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.zar niste nikad imali skrbnicki? to je nesto popuno normalno i uobicajeno.
ono sto nije normalno,vec je stovise protuzakonito je tajnost-to sto se uz skrbnika ne navodi i ciji je skrbnik-jer to omogucava manipuliranje na trzistu kapitala cime se krsi zakon o trzistu kapitala..
u biti omogucuje i zlouporabe zakona o trgovackim drustvima..
no valjda je jasno do sad(???)da je tome tako upravo zato da se moze omoguciti krsenje zakona…
e sad ,sto to nagradjuju glasaci od 90te na ovamo,to je njihova stvar…[emo_vrtimise][emo_vrtimise][emo_vrtimise]
logikom stvari,vecina je vjerojatno zadovoljna[emo_beztona]..(citaj izmedju redaka)
tj na platnom je spisku!
Točno tako Kormilaru,čistom novcu skrbnički ne treba.Nisam upoznat ali ako je točno da u EU skrbnički ne postoje,možda ih ukinu i ovde od 01.07.Ispada da je bitnije je li seljak zakla prasca po PS-u nego koliko se love zavrtilo na skrbničkima.Činjenica je da postojanje skrbničkih računa ostavlja priličan prostor za manipulacije tržištem i pranje novca.
Pa ako postoje ti računi zašto ih ne koristiti. Ako se smatra da nebi trebalo biti takvih računa neka se ukinu, čemu kritizirati one koji ih koriste.
Ne vidim razloga za skrbničkim računima ako je novac čist. Ako nije onda se možda radi o pranju novca.
Uključite se u raspravu