Globalni ulagači u velikom se broju vraćaju kineskom tržištu kapitala nakon što su svjetska tržišta nekoliko mjeseci drhtala zbog spekulacija o budućim potezima američkih Federalnih rezervi i zabrinutosti za kinesko gospodarstvo.
Dionice su počele rasti diljem Azije, piše The Wall Street Journal, dok su se cijene industrijskih roba poput bakra i željeza počele oporavljati nakon znakova da je kineska ekonomija ponovno počela ubrzavati. Kineska valuta juan na rekordnim je razinama u odnosu na dolar dok gotovina poplavljuje tu zemlju. Donedavno sve je izgledalo drugačije.
Prilika za zaradu
Dionice i obveznice brzorastućih tržišta prošli tjedan su se zatresla nakon što je cijena zlata skočila zbog rasta troškova zaduživanja na kineskom tržištu novca jer je rastao strah da će banke ostati bez dostatne gotovine. Neki ulagači su se zabrinuli kako službeni napori da se izbjegne dužnički balon i rast inflacije neće uroditi plodom, što je utjecalo i na pad dioničkog tržišta u Šangaju. To je rezultiralo i padom cijena roba na globalnom tržištu ranije ove godine.
Ponovna spremnost da svjetski ulagači šansu okušaju na kineskim dionicama i ostalim brzorastući tržištima pokazuje da je ulagačima na raspolaganju mali broj opcija u svijetu. Svjetski rast još uvijek je na krhkim nogama, dok je snažna potpora centralnih banaka zapadnim ekonomijama rezultirala gotovo rekordnim cijenama na brojnim tržištima dionica i obveznica. Pojedini investitori smatraju da posljednje poteškoće predstavljaju svježu priliku za zaradu, držeći da su azijske dionice podcijenjene.
Navala ulagača utječe i na kinesko gospodarstvo pa je proizvodna aktivnost privatnog sektora u Kini u listopadu skočila na najviše razine u posljednjih sedam mjeseci, dok je gospodarstvo u trećem kvartalu raslo po stopi od 7,8 posto, što je više nego u prethodna dva tromjesečja. Dodatno gorivo rastu predstavlja nedavno otvaranje zone slobodne trgovine u Šangaju i očekivana rasprava o gospodarstvu na skorašnjem sastanku Komunističke partije. Očekuje se da će promjene koje će biti donijete na sastanku uključivati lakši pristup privatnim i stranim ulagačima, nastavak ekonomske deregulacije i mjere koje bi trebale povećati mobilnost stanovništva.
Sve te najave ublažile su zabrinutost da će se kineska stopa rasta dramatično smanjiti na kraju ove godine. Kineski rast posljednjih je godina poticao potražnju za različitim robama na svjetskim tržištima – od nafte do soje, ali je hlađenje njezinog gospodarstva koji je uslijedio ove godine učinio globalna tržišta ovisnima o mjerama centralnih banaka bogatih zemalja koje su olakšavale pristup gotovom novcu. Te mjere bi mogle biti ukinute početkom sljedeće godine, što je samo povećalo zabrinutost. Strahovi da će Kina tvrdo prizemljiti sada su nestali pa su ulagači odahnuli.
Dugoročna isplativost
Sve to, međutim, ne znači da ne postoji nervoza na potresenom globalnom tržištu, pogotovo kada se u obzir uzme kinesko kreditno tržište. Prosječna kamatna stopa na kineskom međubankarsko tržištu u petak je skočila s prošlotjednih 3,49 posto na 5,05 posto. Istodobno je kamata na državne desetogodišnje obveznice skočila 4,2 posto, što je najviša razina u posljednjih šest godina. Pojedini analitičari smiruju tržište objašnjavajući da je rast troškova posudbe samo srpanjski odjek velike srpanjske zabrinutosti da Kini slijedi kreditni slom što je banke natjeralo da se bore za novac, što je uplašilo globalno tržište. Također je došlo i do velikih briga zbog eksplozije duga, posebice lokalnih vlasti. Veliki broj ulagača, međutim, i dalje je spreman ulagati u Kinu smatrajući da su cijene sada vrlo jeftine te su svjesni da se odluke o ulaganjima na tamošnjem tržištu kratkoročno ne čine previše mudrima, ali su uvjereni da je dugoročno itekako isplativo ulaganje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu