Nakon nešto manje od godinu dana od prve službene objave, američki burzovni operater IntercontinentalExchange (ICE) u srijedu zaključuje kupnju NYSE Euronexta.
Riječ je o transakciji teškoj ukupno 10,9 milijardi dolara iz koje nastaje najveći burzovni operater u svijetu.Tom akvizicijom će ICE drastično povećati udio u trgovanju derivatima i izravno će ugroziti čikaški CME Group. Riječ je o tome da će ICE, između ostaloga, svom portfelju kompanija pridodati i NYSE Life, drugu po veličini europsku burzu derivata. Za razliku od burzi na kojima se najviše trguje dionicama, one na kojima su najzastupljeniji derivati su najprofitabilnije.
Osobito uzme li se u obzir da su od ove godine stupila na snagu nova pravila trgovanja. Prema podacima Europske komisije, OTC tržište derivata vrijedi oko 540 bilijuna eura, a njima se nije trgovalo putem burzi. Nova pravila to zahtijevaju od Nove godine i veliki igrači žele najveći dio tog kolača, što dokazuje nekoliko ovogodišnjih spajanja i preuzimanja burzovnih operatera. Koliko su burze derivata profitabilne pokazuje NYSE Euronext koji je prošle godine od Lifea imao 473 milijuna dolara dobiti, a prihodi su bili 861 milijun.
Usporedbe radi, dijelovi poslovanja koji se tiču dionica na NYSE-u su donijeli dobit od 533 milijuna dolara uz prihod od čak 1,3 milijarde. Stoga je vrlo jasan razlog fokusiranja na tržište derivata.Izvršni direktor ICE-a Jeff Sprecher, koji je prije 13 godina sudjelovao u stvaranju ove kompanije, izjavio je da će ICE vrlo brzo integrirati dijelove njujorške burze koje misli zadržati, dok će se ostalih dijelova riješiti. Sprecher je u prijašnjim akvizicijama burzi poznat po tome da se riješava dijelova poslovanja gdje brokeri trguju dionicama (trading floor).
Njemačko-američka burza
No obećao je da će njujorški floor zadržati ne samo zato što je najpoznatiji na svijetu, nego zato što je to dio američke povijesti budući da je njujorška burza nastala 1792. godine. Najavio je da će u prosincu srezati većinu od ukupno 450 milijuna dolara troškova obiju kompanija. NYSE zapošljava 2900 ljudi, a ICE 1100. Spajanje dvaju burzovnih operatera u srijedu zaključak je sage koja je trajala više od dvije godine. Naime, prvotno su se trebali spojiti NYSE i Deutsche Börse.
Usred tog procesa, protu ponudu dali su Nasdaq i ICE čime su htjeli spriječiti da njemačka burza postane većinski vlasnik američke burze. Njujorški burzovni operater je čak u travnju 2011. odbacio ponudu Nasdaqa i ICE-a koja je bila teška 11,3 milijarde dolara, dodajući da će se držati planiranog spajanja s njemačkom burzom Deutsche Börse. Protu ponudu su na NYSE-u smatrali "strateški neprivlačnom, s neprihvatljivim rizikom u realizaciji". Čak su Nasdaq i ICE planirali i neprijateljsko preuzimanje. Ipak, američki regulator tržišnog natjecanja dao im je do znanja da takvu transakciju neće odobriti. Tako su dvije burze odustale od NYSE Euronexta.
EK rekla 'ne'
No problemi su nastali s Deutsche Börseom. Naime, njemačko-američku ideju je početkom prošle godine blokirala Europska komijia tvrdeći da bi tim spajanjem došlo do monopola na europskom tržištu derivata. Europski povjerenik za tržišno natjecanje Joaquín Almunia tada je izjavio da bi nova burza postala previše dominantna i pomela bi konkurenciju. Tako je preuzimanje najpoznatijeg svjetskog burzovnog operatera dva puta propalo. No, u prosincu prošle godine, IntercontinentalExchange je samostalno objavio ponudu za NYSE.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu