Rasprodaja dionica na globalnim burzama sve više ubrzava. Na europskim su burzama u četvrtak cijene dionica zaronile na najniže razine u tri mjeseca jer se ulagači plaše da će drugi val širenja koronavirusa usporiti oporavak gospodarstava. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u podne u minusu 0,7 posto i zaronio blizu najnižih razina od 26. lipnja. Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 0,5 posto, na 5867 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,2 posto, na 12.619 boda, a pariški CAC 0,4 posto, na 4782 boda.
Oštar pad Wall Streeta
Najviše su jučer pale, oko 2 posto, cijene dionica u turističkom i energetskom sektoru, a prati ih tehnološki. Posljedica je to strahovanja ulagača da će se oporavak gospodarstava od koronakrize usporiti zbog novih restriktivnih mjera u mnogim europskim zemljama, među ostalim u Francuskoj, zbog drugog vala širenja koronavirusa. Negativno na tržišta utječe i oštar pad cijena dionica u srijedu na Wall Streetu. Dow Jones indeks skliznuo je 1,9 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,4, a Nasdaq indeks 3 posto. U svih 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica pale, a najviše u energetskom. Oštro su pale i cijene dionica tehnoloških divova, kao što su Amazon, Apple i Alphabet, više od 2 posto, pa su izgubili dobitke od prethodnog dana. Nada u brzi oporavak gospodarstva i goleme fiskalne i monetarne poticajne mjere potaknuli su snažan oporavak cijena dionica od ožujka, kada su zbog izbijanja koronakrize pale na najniže razine u više godina. Početkom rujna S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli su rekordne razine, no od tada su oštro pali, ponajviše zbog korekcije cijena tehnoloških dionica, koje su do tada predvodile oporavak tržišta. Negativno na tržište utječu i podaci koji pokazuju da se oporavak gospodarstva od koronakrize usporava, nakon zamaha prethodnih mjeseci. Zbog toga su nade u brzi oporavak gospodarstva splasnule.
Sporiji oporavak
„Gospodarska aktivnost kreće se na otprilike 80 posto razine od prije pandemije koronavirusa i neće se vratiti na te razine dok se ne razvije cjepivo. Oporavak je sporiji nego što je bio u ona tri mjeseca kada se gospodarstvo otvaralo nakon zatvaranja”, kaže Jason Pride, direktor u tvrtki Glenmede. Osim toga, na tržištima vlada nesigurnost zbog predstojećih predsjedničkih izbora u SAD-u i nedostatka novih poticajnih mjera. Predsjednik američke središnje banke Jerome Powell kazao je u srijedu da je Fed spreman uvesti i nove poticajne mjere, ako to bude potrebno, te ponovio da bi Kongres trebao donijeti nove fiskalne poticajne mjere. No, malo je vjerojatno da će Kongres uskoro donijeti takve mjere, s obzirom na sukobe u Washingtonu uoči predsjedničkih izbora 3. studenoga. Predsjednik Donald Trump htio bi prije izbora imenovati novog suca Vrhovnog suda na mjesto Ruth Bader Ginsburg, koja je umrla u petak, dok se predsjednički kandidat Joe Biden tome protivi. Oko toga je podijeljen i Kongres, pa je malo vjerojatno da će se zastupnici prije izbora dogovoriti o novim poticajnim fiskalnim mjerama američkom gospodarstvu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To vam netko plati pa trabunjate gluposti i širite paniku ili…? Koliko ja vidim, Ameri su jučer rasli preko 1,5%, Nasdaq preko 2%
Uključite se u raspravu