Poraz Alenke Bratušek srušio indeks Ljubljanske burze

Autor: Tomislav Pili , 29. travanj 2014. u 09:28
Silazak Alenke Bratušek s političke scene i uspon Zorana Jankoviča prestravio je ulagače/REUTERS

Prinos na slovenske obveznice mogao bi biti najveća “žrtva” političke krize.

Rastuća politička kriza  u Sloveniji u ponedjeljak se snažno odrazila na tamošnju burzu. Blue-chip indeks Ljubljanske burze SBITOP oslabio je značajnih četiri posto na 728,57 bodova, a odmah po otvaranju trgovanja potonuo je pet posto.

Zaključna vrijednost najniža je od 2. travnja.Gubitnici dana ponajviše su dionice kompanija za koje je vlada Alenke Bratušek najavila da kreću u privatizaciju. Tako je Telekom Slovenije pao 6,7 posto koliko je oslabila i dionica Mercatora. Više od šest posto strmoglavila se i dionica Gorenja. Investitore na Ljubljanskoj burzi – gdje je sve više i hrvatskih institucionalnih investitora – ponajviše je zabrinula sve jasnija mogućnost prijevremenih izbora kao epiloga političke krize nastale pobjedom ljubljanskoga gradonačelnika Zorana Jankoviča nad premijerkom Bratušek u petak na unutarstranačkim izborima Pozitivne Slovenije.

 

11,1posto

porastao je indeks Ljubljanske burze SBITOP tijekom ove godine

Slovenska premijerka u utorak ima sastanak s predsjednikom Borutom Pahorom nakon kojeg će objaviti ostaje li čelnica vlade ili Slovenija već u lipnju opet izlazi na birališta. Aleš Čačovič, direktor sektora upravljanja investicijske kuće Ilirika, smatra da je negativna reakcija logična s obzirom na povećanje političkog rizika i očekivanja da će nova vlada biti možda manje naklonjena započetom procesu privatizacije. "Osim toga, slovensko tržište do sada je relativno ignoriralo rizik situacije u Ukrajini", kaže Čačovič.

Slovensko tržište kapitala u dosadašnjem je dijelu godine bilo prilično optimistično, a indeks je skočio više od 11 posto. Na pitanje hoće li se ovakva negativna reakcija nastaviti, Čačovič kaže da u sljedećem razdoblju očekuje konsolidaciju trenda na tržištu. Rastuća politička neizvjesnost odrazila se i na slovenske obveznice kojima je prinos povećan za 0,22 postotna boda na 3,91 posto. "Što se tiče obveznica, smatram da je prinos još i malo porastao s obzirom koliko je povećan politički rizik. Očekujem da će slovenske obveznice u sljedećim danima imati veći prinos", ističe Čačovič.

Komentirajte prvi

New Report

Close