Polovici dionica koje su od 2021. na burzi cijena je pala

Autor: Ana Blašković , 29. studeni 2021. u 22:00
Vijay Shekhar Sharma, osnivač i izvršni direktor indijskog Paytma/Reuters

Loša izvedba svake druge dionice nakon IPO-a u raskoraku je s odličnom godinom na dioničkim tržištima.

Polovica kompanija koja je izlaskom na burzu ove godine prikupila više od milijardu dolara kapitala danas se trguje ispod cijene iz inicijalne javne ponude unatoč dobrim trendovima na dioničkim tržištima diljem svijeta.

Na prvi pogled iznenađujuća, ta činjenica postavlja pitanja o previsokim valuacijama. Čak 49 posto of 43 provedena IPO-a kojima je prikupljeno više od milijardu dolara u listiranju u Londonu, Hong Kongu, Indiji i New Yorku u ovoj godini danas se trguje ispod cijene uvrštenja, prenosi Financial Times Dealogicove podatke.

Stradali i poznati
Prema pisanju Financial Timesa, u kompanije čije dionice imaju nižu cijenu nego u IPO-u spadaju i vrlo poznata imena, poput britanske aplikacije za dostavu hrane Deliveroo, proizvođača organske hrane Oatly te indijskog platnog diva Paytma.

Slaba izvedba tih dionica otvorila je pitanja o procijenjenim valuacijama koje su izračunavali veliki igrači poput SoftBanka i Warburg Pincusa u suradnji s vodećim pokroviteljima izdanja poput Goldman Sachsa i Morgan Stanleya.

Usporedbe radi, među velikim IPO-ima provedenima u 2019. njih 33 posto palo je ispod inicijalne cijene izdanja godinu dana nakon izlaska na tržište. Isto se dogodilo s 27 posto kompanija koje su to učinile prošle godine.

43

ponude dionica zabilježene su ove godine na najvećim svjetskim burzama

Slaba izvedba cijene dionica u raskoraku je s izvrsnom godinom na globalnim dioničkim tržištima u kojoj je indeks S&P 500 dosegnuo 24 posto prinosa i u kojoj je rekordni broj kompanija izašao na burzu prikupivši 330 milijardi dolara kapitala, podaci su EY-a.

Dionice spomenutog Deliverooa potonule su 26 posto prvog dana kada su uvrštene u trgovanje i još su uvijek ispod cijene postavljene u IPO-u. Ni drugi nisu prošli bitno bolje:

Paytm je u prva dva trgovinska dana pao više od 40 posto postavši kompanija s najvećim padom cijene prvog dana među svim ovogodišnjim IPO-ima, ponijevši neslavni rekord jedne od najlošijih premijera u povijesti indijskog tržišta kapitala.

Fintech kompanija, koja je prikupila 2,5 milijarde dolara i čija je valuacija postavljena na 20 milijardi dolara, danas ima tržišnu kapitalizaciju od 15 milijardi dolara.

Dionice kineske kompanije koja stoji iza aplikacije za pozivanje vožnje Didi Chuxing, uvrštene u New Yorku, pale su više od 40 posto.

Odluka Pekinga da zaoštri regulaciju prema tehnološkim kompanija, pokrenuta nakon odluke Didija da IPO odradi u New Yorku, unatoč upozorenjima regulatora, osjetila se diljem globalnih tržišta.

Sve četiri kompanije koje su na tržište izašle u Hong Kongu ove godine prebacivši prag milijardu dolara kapitala pale su ispod cijene u IPO-u.

Bez oduševljenja, molim
“Trenutno je puno oduševljenja na tržištu”, rekao je FT-ju Raghu Narain iz Natixisa. Ističe da iako investicijski bankari obično savjetuju kompanije da ne postavljaju previsoku cijene u IPO-u kako se ne bi osramotili bude li korekcije prvog dana, mnogi izdavatelji žele bombastičan izlazak na tržište.

Bankari uključeni u Paytmovo listiranje otkrili su da je kompanija bila “odlučna” ostvariti novi rekord u indijskom IPO-u što je odbilo konzervativnije investitore s dugoročnim horizontima ulaganja.

Posljedično su su neki od hedge fondova završili s alokacijama daleko iznad očekivanih, pa su krenuli rasprodavati dionice. U takvom okruženju na rasprodaje se odlučuju i mali ulagači u nadi da će ostvariti više prinose.

Goldman Sachs je vodio 13 inicijalnih javnih ponuda vrijednih preko milijardu dolara ove godine od kojih je u devet slučajeva dionica pala ispod inicijalne cijene koje uključuju Didi i brokersku platformu Robinhood.

Isto vrijedi i za šest od 14 transakcija pod palicom Morgan Stanleya, uključujući Paytm. Ulagači su u privatne investicijske fondove uložili više od 2 bilijuna dolara u posljednjih deset godina u potrazi za povratima.

No, od 2009. američki prinosi na dionice izjednačili su se s prinosima ostvarenima u otkupima kompanija pri oko 15 posto. Taj paritet je doveo do zahtjeva privatnim fondovima da brže “vrte” svoj kapital i brže traže nove prilike što zatvara krug povećanog pritiska na izdavatelje i pokrovitelje.

Komentirajte prvi

New Report

Close